U današnje vrijeme prvi dan svibnja najčešće se povezuje s roštiljanjem na otvorenom, ležernim druženjem u društvu najmilijih u prirodnom okruženju i živahnim razgovorima uz osvježavajuće piće. Međutim, povijesno značenje ovog dana bilo je uvelike različito.

  • Svake godine na Međunarodni praznik rada, pojedinci koji podupiru i zagovaraju radnički pokret okupljaju se kako bi odali počast izvanrednim postignućima i nesebičnim žrtvama onih koji su se neumorno borili za veća radnička prava. Od 1890. godine, Drugi kongres Radničke internacionale donio je odluku da se prvog dana svibnja organiziraju opsežni izrazi solidarnosti, kao što su masovne demonstracije, štrajkovi i drugi događaji velikih razmjera. Godine 1893. Prvi maj je prvi put obilježen u Srbiji prosvjednim demonstracijama održanim u Beogradu. Samo nekoliko godina kasnije i ruralni krajevi Srbije, počevši od sela Dubona kod Mladenovca, prigrlili su ovaj slavljenički događaj.

Uobičajeno prvosvibanjsko jutro u bivšoj Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji (SFRJ) započelo je skladnim melodijama lokalnog gradskog orkestra, označivši početak svečanosti. Nakon toga, parada radnika i poljoprivrednika prolazila bi glavnim ulicama, ponosno pokazujući autentičnu poljoprivrednu opremu. Nedvojbeno je da je ovaj događaj imao golemu važnost i čvrsto se učvrstio kao jedan od najznačajnijih datuma na godišnjem rasporedu.

Nakon završetka Drugog svjetskog rata, u bivšoj Jugoslaviji održane su brojne prvomajske parade koje su uključivale i vojnu i civilnu komponentu. Ove velike povorke obično su se organizirale u glavnim gradovima svake republike, a najznačajnije svečanosti su se, kao što je bila tradicija, održavale u Beogradu.

BONUS TEKST

  • Apiterapija, ključna komponenta prirodne medicine, obuhvaća korištenje pčelinjih proizvoda za liječenje specifičnih zdravstvenih stanja, kao i njihovo uključivanje u svakodnevnu prehranu za promicanje dobrobiti i prevenciju bolesti kod ljudi i životinja. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi oralnu konzumaciju i uključuje lokalizirane tretmane, kao što su lokalna uporaba meda za pomoć u zacjeljivanju rana koje sporo zacjeljuju, otopine propolisa za suzbijanje gljivičnih infekcija na stopalima i herpesa, terapijska primjena pčelinji otrov za reumatske bolesti i uključivanje matične mliječi u kreme protiv starenja, među ostalim primjerima.

Bitno je naglasiti da pčelinjim proizvodima organizam ne može odoljeti, za razliku od sintetičkih proizvoda. Kompleksan sastav i sinergijski učinci pčelinjih proizvoda čine ih neprocjenjivim u očuvanju zdravlja i liječenju raznih bolesti. Popularnost pripravaka koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ sve je veća zbog njihovog blagotvornog djelovanja na organizam.

Učinkovitost meda kao ljekovite tvari ovisi o kalibru meda i specifičnom biljnom izvoru iz kojeg potječe. Zbog svog osebujnog sastava, med posjeduje vrijedna antimikrobna i antioksidativna svojstva. Štoviše, med služi kao visoko probavljiva hrana koja trenutno nadoknađuje osiromašene razine energije, dok njegova produljena konzumacija pridonosi poboljšanoj fizičkoj izdržljivosti i mentalnoj ravnoteži. Sirovi med i propolis sadrže fitonutrijente koji su pokazali potencijal u prevenciji razvoja raka. Nadalje, kombinirani utjecaj flavonoida prisutnih u medu, propolisu i peludi, kada se koriste zajedno s drugim lijekovima, značajno utječe na prevenciju i liječenje tumora.

Dokazano je da redoviti unos meda povećava prisutnost korisnih antioksidansa u krvotoku, koji imaju antibakterijska svojstva.

Tradicionalni lijekovi odavno su prepoznali ljekovita svojstva meda u ublažavanju simptoma gripe i prehlade. Opsežna istraživanja su uvjerljivo pokazala da med služi kao optimalni prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i povišenim razinama kolesterola.

  • Ljekovita svojstva meda su višestruka, jer ne samo da pospješuje apsorpciju i učinkovitost lijekova, već i pročišćava organizam eliminirajući štetne tvari. Njegove terapeutske prednosti proširuju se na liječenje različitih stanja, uključujući gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, kao i regulaciju lučenja želučane kiseline i detoksikaciju jetre. Med se također koristi u liječenju ginekoloških problema, ublažavanju jutarnjih mučnina i liječenju respiratornih bolesti kao što su kronični bronhitis, bronhijalna astma, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis i laringitis. Nadalje, pomaže kod anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pomaže kod hemoroida.