Postoji nekoliko učinkovitih načina za uklanjanje mrava iz doma, a vrlo učinkovit pokazao se jeftin začin koji se nalazi u svakoj kuhinji. Iako se trudimo održavati higijenu u stanu, uporni mravi često napadaju kuhinje tražeći ostatke hrane i stvaraju cijelu koloniju. Ako ste se u kući ili stanu susreli s mravima, vjerojatno ćete problem pokušati riješiti onim sredstvima koja već imate pri ruci.
Cimet je jedan od lijekova koji se najčešće spominje kada se raspravlja o tome kako se riješiti mrava. Ali zašto djeluje i je li uopće učinkovit?
Može li cimet djelovati na mrave?
Prema stručnjacima, iako zapravo ne može ubiti mrave, cimet može biti vrlo učinkovit kao repelent. Kao što Nicole Carpenter, predsjednica Black Pest Prevention, objašnjava Marthi Stewart, “Cimet ima intenzivan miris zbog kojeg je mravima neugodno biti u blizini i tjera ih da odu.”
“Ne ubija mrave odmah samim mirisom cimeta, ali čini čuda protiv njihovih života”, kaže ona. Kako se riješiti mrava u kuhinji pomoću cimeta? Cimet presreće uobičajene tragove feromona, koje mravi koriste za pronalaženje hrane, slično drugim tvarima jakog mirisa poput octa, limuna ili specifičnih eteričnih ulja.
“Cinamaldehid je primarni sastojak cimeta koji uznemirava mrave”, izvještava Ismael Girard, izvršni direktor Pest Agenta. “Ova tvar remeti feromonske tragove mrava, koji ih vode do hrane i natrag u njihove kolonije. Za mrave je ovo ‘mirisna barikada’ koju je lako ne proći.” Drugi način je da mljeveni cimet pomiješate s vodom i vatom nanesete na mjesta gdje su mravi aktivni i odakle dolaze (vrata, pukotine, prozori itd.).
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.