Evo nekoliko jednostavnih savjeta koji će vam pomoći da prepoznate glavicu kupusa koja je bogata hranjivim tvarima.

U procesu odabira povrća često se pitamo kako odabrati ono koje je prirodno i hranjivo. Kupus, kao jedno od najomiljenijih povrća, može biti podvrgnut brojnim kemijskim obradama. Ispod je nekoliko jednostavnih savjeta koji će vam pomoći da prepoznate glavicu kupusa krcatu kemikalijama.

1. Boja i izgled

Izgled kupusa početni je aspekt koji treba uzeti u obzir. Obično prirodni kupus ima postojanu boju i teksturu. Ako primijetite neobične mrlje, pretjerani sjaj ili izrazito svijetlu glavu, to može značiti da je bio podvrgnut kemijskom tretmanu.

2. Aroma

Držite kupus u rukama i na trenutak ga pomirišite. Prirodni kupus odiše suptilnim, svježim mirisom. Međutim, ako primijetite snažan kemijski miris ili neugodan miris, to vjerojatno znači da je povrće tretirano pesticidima ili drugim kemikalijama.

3. Lišće

Pažljivo pregledajte listove kupusa. Ako su pretjerano čvrsti i hrskavi, to može značiti da su tijekom uzgoja korišteni kemijski dodaci. Nasuprot tome, prirodno uzgojeni kupus ima listove koji su mekani, ali otporni i mogu se lako savijati.

4. Podrijetlo i cijene

Lokalno proizvedeni kupus obično je zdraviji i manje se kemijski tretira. Vodite računa o cijenama; ako vam se kupus čini pretjerano jeftin, raspitajte se o njegovoj kvaliteti. Kupnja od poljoprivrednika ili na tržnicama može pružiti bolju alternativu.

5. Sezona i vrijeme

Kupus ima određenu sezonu rasta. Ako ga sretnete izvan ove sezone, možda je uzgojen u umjetnim uvjetima, potencijalno uključujući kemikalije. Kupnja povrća u skladu sa sezonom rasta uvijek je najbolji izbor.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.