– U pravoslavlju se jako dobro zna da se nedjeljom ne ide na groblje. Međutim, prema posljednjim istraživanjima, uočilo se da imaju i neki drugi datumi kada nije preporučljiv odlazak na more….
U našoj današnjoj kulturi pratimo mnoštvo običaja koji se razlikuju od jednog mjesta do drugog. Ovi običaji nisu isključivo vezani uz radosne prilike; nego se mogu povezati s nizom događaja, pri čemu su neki povezani s proslavama, a drugi s mračnijim trenucima. Dok je važnost brojnih tradicija u suvremenom društvu smanjena, određeni običaji, osobito oni povezani sa značajnim životnim događajima, održali su se kroz generacije. Događaji poput rođenja, krštenja i sprovoda postaju posebno vrijedni pažnje.
Sjećamo ih se i nakon njihove smrti. Posjet groblju omogućuje nam odavanje počasti i očuvanje sjećanja na njih. Značenje sprovoda, ukorijenjeno u tradiciji, zaslužuje veće uvažavanje. Pristupačno groblje omogućuje onima koji mu odaju počast da ga posjete kad god žele, čak i u nedostatku službenih vjerskih obreda za pokojnike. Određena tradicionalna vjerovanja, koja nisu vezana uz neku određenu religiju, utječu na vrijeme posjeta groblju. Rašireni mit sugerira da se grobovi izbjegavaju tijekom Božića ili Uskrsa, ali to je netočno. Naime, Uskrs je prepoznat kao dan posvećen odavanju počasti preminulima, a od davnina je običaj da se tim povodom odaje počast na grobljima.
Osim toga, običaj je posjećivati groblja tijekom drugih vjerskih slavlja, uključujući Božić. Sprovode vežu razni običaji i vjerovanja, uključujući i neka koja zabranjuju odlazak na groblje nakon zalaska sunca. Uobičajena predodžba da su groblja ukleta ilustrira strepnju oko noćnih posjeta. Narodna predaja savjetuje da se na groblje ne ide kad padne mrak jer bi to moglo dovesti do nesreće i narušiti mir pokojnika.
Pridržavanje takvih uvjerenja je poželjno jer nam omogućuje da ostanemo u sigurnom položaju i sprječava smetnje ili štetu. Zbog tog je osjećaja posjeta groblju za mnoge važna; pruža priliku za odavanje počasti voljenima (ili čak onima do kojih im nije stalo) dok ostavlja vrijeme za kontemplaciju. Tradicionalno štovanje groblja predstavlja duboku vezu za obitelji, njegujući duboku vezu s njihovim korijenima i identitetom.
Dužnost očuvanja sjećanja na one koji su umrli obično se prepoznaje kao tradicija koja se prenosi s jedne generacije na drugu, služeći kao objedinjujući element u njihovoj povezanosti. Iako je često utemeljen na kulturnim i vjerskim običajima, čin posjeta grobljima može pružiti utjehu i potaknuti osjećaj kontinuiteta s preminulim. Uključivanje u ovu praksu olakšava duhovne veze s prošlošću i prenosi vrijednosti poštovanja budućim generacijama. Ključna načela kršćanstva uključuju sjećanje i štovanje naših predaka. Učinkovit način poštivanja ove obveze je molitveni dijalog s njima i njegovanje sjećanja na radosne zajedničke trenutke.
Osim toga, posjećivanje njihovih vječnih počivališta – bilo na groblju ili nekom drugom mjestu – može se prakticirati u bilo koje vrijeme i ne zahtijeva posebne aranžmane, poput oltara koji se nalaze u crkvama. Najzahtjevnije vrijeme za posjet grobovima su dva najveća kršćanska blagdana: Božić i Uskrs. Mnogi pojedinci pogrešno vjeruju da je neizvedivo odavanje počasti pokojnicima na te svete dane. Ovo je mišljenje, međutim, pogrešno. Proslava pobjede Isusa Krista nad smrću i njegovog darivanja vječnog života čovječanstvu nadilazi samo jedan dan.
Dan nakon Uskrsa, poznat kao Boxing Monday, posebno je određen za sjećanje na mrtve. Na ovaj dan, koji je poznat kao univerzalna prilika za brigu o grobovima, oni se obično kite svježom zelenom travom. U pojedinim krajevima Srbije ovaj dan se obilježava parastosima na kojima se na grobove stavljaju obojena jaja i pale svijeće u znak sjećanja na preminule. Osim toga, tijekom božićnih blagdana postoji posebna tradicija povezana s pokojnicima.
Naime, na Božić se priprema i prinosi jelo za pokoj duše umrlih, koje se potom nosi na groblje. Ranije se smatralo da je večera na Badnjak namijenjena pokojnicima, uspostavljajući vezu s njima. Postoji li određeno vrijeme kada treba izbjegavati posjet groblju? Mistično vjerovanje povezano s odavanjem počasti preminulima sugerira da se treba suzdržati od odlaska na groblje nakon što padne mrak zbog sigurnosnih razloga. Ovaj oprez proizlazi iz ideje da groblja služe kao prebivalište izgubljenih duša, pretvarajući se u gradove duhova kad padne noć.