Primarni cilj njemačkog eliksira je riješiti i spriječiti začepljenje arterija, općenito poznato kao ateroskleroza. Osim toga, ima za cilj reguliranje visoke razine kolesterola, borbu protiv umora, liječenje infekcija i prehlada, jačanje imunološkog sustava i detoksikaciju jetre… Unutar ovog snažnog eliksira može se pronaći sažeta kompilacija samo četiri bitna elementa.

Potrebne komponente:

Za ovaj recept trebat će vam četiri velike glavice češnjaka, četiri cijela limuna s netaknutom korom (pazeći da nisu prskani ili kemijski tretirani), mali korijen đumbira veličine otprilike 3-4 cm ili dvije žlice naribanog đumbira, te ukupno dvije litre vode.

priprema:

Započnite s temeljitim pranjem limuna, a zatim ga nastavite s rezanjem na manje segmente. Ogulite češnjak i pomiješajte ga s limunom i đumbirom u blenderu, pažljivo miksajući dok ne dobijete gustu smjesu. Prebacite ovu smjesu u metalnu posudu i dodajte 2 litre vode, neprestano miješajući dok ne zavrije. Ostavite smjesu da se ohladi prije nastavka. Ohlađenu smjesu procijedite pomoću cjedila srednje gustoće i pažljivo ulijte u staklene boce.

Za optimalnu konzumaciju preporuča se dnevno popiti čašu napitka od 2 dl, minimalno 2 sata prije obroka ili kada je želudac potpuno prazan. Napitak čuvajte u hladnjaku radi svježine. Preporučeno trajanje korištenja ovog revitalizirajućeg napitka je 3 tjedna, uz dnevnu konzumaciju jedne čaše. Nakon tog razdoblja, savjetuje se napraviti jednotjednu pauzu prije nastavka istog ciklusa. Za one kojima je okus neprivlačan, dostupna je mogućnost dodavanja meda. Po završetku 3-tjednog režima doživjet će se osjetno pomlađivanje i revitalizacija organizma. Ovaj snažan pripravak služi kao vrijedna preventivna mjera protiv stvaranja bubrežnih kamenaca i vaskularne kongestije uzrokovane kalcifikacijom u tijelu.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

  • Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.