Malo je onih koji ne vole pasulj, te postoji veliki broj načina njegove pripreme. Svako ima svoju posebnu tehniku, ali je bitno napomenuti da pasulj može izazvati mnoge smetnje zbog prisustva pojedinih sastojaka.

Iako su mahunarke, orašasti plodovi, žitarice i sjemenke prepoznati kao hranjivi izvori hrane, oni mogu predstavljati određene rizike za tijelo koji proizlaze iz prisutnosti fitinske kiseline. Ova posebna kiselina veže se s vitalnim mineralima kao što su bakar, magnezij, jod, željezo i cink. Kao rezultat toga, ti se esencijalni elementi prerano izbacuju iz tijela, čime se eliminiraju prije nego što mogu dati bilo kakvu korist.

  • Probavni sustav ne posjeduje zaštitnu “barijeru” protiv fitinske kiseline, koja ometa apsorpciju ključnih minerala, proteina i masti. Posljedično, ovaj nedostatak dovodi do nedostatka esencijalnih hranjivih tvari, što u konačnici uzrokuje komplikacije unutar mišićno-koštanog, imunološkog i probavnog sustava. Kao što su naveli Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) i cijenjena endokrinologinja Zuhra Pavlova, fitinska kiselina značajno pridonosi anemiji uzrokovanoj nedostatkom željeza među pojedincima koji se pridržavaju vegetarijanske prehrane.

Koja hrana sadrži visoke razine fitinske kiseline? Endokrinolog je prepoznao niz namirnica koje pokazuju iznimno visoke koncentracije fitinske kiseline, poput zobi, riže, pšenice i raznih žitarica, uz grah, leću, kikiriki, grašak i soju. Osim toga, neki orašasti plodovi, posebno lješnjaci, bademi i orasi, također se smatraju vrijednima pažnje. Osim toga, sjemenke suncokreta, maka, lana, bundeve i sezama posjeduju značajnu količinu fitinske kiseline.

Pavlova tvrdi da ova hrana obiluje vitalnim nutrijentima potrebnim tijelu, uključujući vlakna, i stoga bi trebala ostati dio prehrane. Postoje različite metode za neutralizaciju fitinske kiseline, kao što je primijetila Pavlova. Jedan učinkovit pristup je toplinska obrada, koja može smanjiti razinu fitinske kiseline za 30 do 35 posto. Najznačajnije smanjenje postiže se namakanjem hrane u vodi.

Značajan nedostatak ove metode je dosta vremena koje zahtijeva, prenosi Novi.ba. Na primjer, smeđa riža mora biti uronjena u vodu 12 sati, dok zobene pahuljice zahtijevaju namakanje od 10 do 12 sati. Bijela riža obično zahtijeva približno devet sati namakanja, a biserni ječam treba ostati u vodi šest sati. Kako biste poboljšali rezultate, preporučljivo je dodati malu količinu octa ili limunovog soka u vodu za namakanje.

Liječnik je predložio alternativnu metodu za smanjenje razine fitinske kiseline namakanjem “problematične” hrane u sirutki. Nadalje, primijećeno je da klijanje graha i žitarica može rezultirati smanjenjem fitinske kiseline za oko pedeset posto. Pavlova ukazuje da najučinkovitija strategija uključuje kombinaciju tehnika obrade hrane. Namakanje hrane prije kuhanja ili pečenja učinkovito uklanja najveću količinu fitinske kiseline.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.