– Zadnji radni dan u trjednu predviđen je za jetru, i zdravlje iste. Da li ste znali da je sirutka na primjer jako zdrava po sve osobe? To se itekako odnosi na zdravlje jetre, a ipak se ne bi trebalo pretjerivati jer utiče i na krvnu sliku….

Dr. Daniela Egger naglašava da prekomjerna tjelesna težina doprinosi bolesti masne jetre. Na TikToku je predložila prirodni napitak za koji tvrdi da bi mogao pomoći u rješavanju ovog zdravstvenog problema.

Za pripremu napitka koji se bori protiv masne jetre i nakupljanja toksina koji ometaju njen pravilan rad, sakupite sljedeće sastojke: svježe iscijeđeni sok od tri limuna, jednu šalicu nasjeckanog peršina, pet stabljika i šest čaša vode. Sve sastojke dobro sjediniti. Liječnik specijalist naturopatije ili holističke medicine preporučuje da se ovaj napitak pije natašte tri puta dnevno u trajanju od tri dana. Nakon tog razdoblja, preporučljivo je napraviti pauzu od sedam do deset dana prije nego što je potrebno ponoviti režim.

Steatoza jetre, koja se obično naziva masna jetra, definirana je značajnim nakupljanjem masti unutar jetrenih stanica ili hepatocita. Iako ovo stanje ima specifične simptome i uzroke, ono obično ne predstavlja nikakve jasne pokazatelje oštećenja jetre ili fibroze. Najlakša i najčešća vrsta bolesti jetre povezane s alkoholom je alkoholna masna jetra, stanje koje je gotovo uvijek reverzibilno. Ozbiljniji oblici alkoholne bolesti jetre sastoje se od alkoholnog hepatitisa i alkoholne ciroze jetre. Druga kategorija, poznata kao nealkoholna masna bolest jetre, odnosi se na steatozu jetre koja nastaje kod osoba koje ne konzumiraju značajne količine alkohola i javlja se bez oštećenja stanica ili fibroze. Obično povezano s metaboličkim čimbenicima, ovo stanje predstavlja najblaži oblik unutar ove skupine bolesti.

Ciroza i zatajenje jetre rijetke su pojave, sa samo jedan posto šanse za razvoj ciroze. Ova rijetkost objašnjava zašto 15 posto teških slučajeva nealkoholne masne bolesti jetre, poznate kao nealkoholni steatohepatitis, napreduje do ciroze i povremeno može dovesti do primarnog raka jetre. Među kroničnim konzumentima alkohola, međutim, vjerojatnost da će doživjeti cirozu raste na 20 posto, što ukazuje na napredniji oblik alkoholne bolesti jetre.

Dodatno, tri do pet posto slučajeva unutar ove skupine može napredovati do još težih stanja, uključujući nealkoholni steatohepatitis.

DODATNI MATERIJAL

Bubrežni kamenci mogu se razviti tiho i bez upozorenja, što dovodi do intenzivne i iscrpljujuće boli u donjem dijelu leđa, osobito kada uzrokuju upalu ili se nakupljaju u značajnim količinama. Iako ovo stanje pogađa ljude svih spolova, tri puta je češće kod muškaraca nego kod žena; usprkos tome, posljednjih je godina zabilježen porast slučajeva među ženama. Nekoliko elemenata koji mogu dovesti do ovog porasta uključuju promjene u prehrani, pretilost i povišeni krvni tlak.

Ovo se stanje često nalazi u područjima sa suhom i vlažnom klimom, osobito tamo gdje se tipična prehrana sastoji od visokog unosa soli i mesnih proizvoda. Obično se manifestira kod osoba u dobi od 30 do 50 godina, a postoji približno 50 posto vjerojatnosti recidiva unutar pet godina nakon dijagnoze. Štoviše, ključno je naglasiti da znatan broj pojedinaca može doživjeti različite razine oštećenja bubrega. Koja se metoda koristi za otkrivanje?

Prisutnost pijeska u bubrezima obično se otkriva slučajno tijekom standardnog ultrazvučnog pregleda abdomena ili mokraćnog sustava. Često pacijenti ne prijavljuju nikakve simptome, osim mogućeg osjećaja težine u donjem dijelu leđa. Postoji pet znakova koji upućuju na postojanje pijeska u bubrezima. Nakon što se nakupi, pijesak može pokazati sljedeće osobine: Uporna tupa bol ili oštri osjećaji u donjem dijelu leđa ili sa strane mogu se manifestirati, osobito kada pijesak putuje kroz mokraćni trakt.

Dodatni znakovi uključuju čestu potrebu za mokrenjem u malim količinama, zamućen urin koji može sadržavati tragove krvi i osjećaj peckanja ili nelagode tijekom mokrenja, koji se obično javljaju dok se pijesak kreće kroz mokraćni sustav. Štoviše, iritacija ili bol unutar urinarnog trakta mogu rezultirati mučninom ili povraćanjem. Iako ovi simptomi mogu ukazivati ​​na postojanje pijeska u bubrezima, oni također mogu ukazivati ​​na druge probleme povezane s bubrezima. Treba odmah potražiti liječničku pomoć ako se pojave ovi simptomi.

Što podrazumijeva prevencija? Ključno je održavati pravilnu hidrataciju, s ciljem dnevnog unosa od najmanje dvije do tri litre. Ova tekućina pomaže u ispiranju pijeska i sprječava njegovo nakupljanje. Nadalje, preporuča se bavljenje tjelesnim aktivnostima kao što su vožnja bicikla i penjanje uz stepenice za pomoć u izbacivanju pijeska iz tijela. U borbi protiv infekcije savjetuju se različiti čajevi, osobito oni kuhani od peteljki grožđa, brusnica i višanja. Iako je najbolje izbjegavati alkohol, umjerena konzumacija piva je dopuštena zbog njegovih diuretičkih svojstava.