– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o jetri, koja je najbitnija žlijezda u cijelom ljudskom tijelu. Kada mi odmaramo, odnosno tokom noći, ona radi punom parom, prerađuje toksine koje su nakupe u našem tijelu tokom jednog dana….

Prema riječima dr. Daniele Eger, jedan od uzroka masne jetre je prekomjerna tjelesna težina. Na TikToku je preporučila prirodni napitak koji bi, po njezinu mišljenju, pomogao u rješavanju ovog zdravstvenog problema. Evo recepta za napitak koji se bori protiv masne jetre i izbacuje sve toksine iz jetre, koja inače ne dopušta normalnom radu tog organa. Uzmite 3 limuna i iscijedite ih. Dodajte 1 šalicu nasjeckanog peršina, 5 stabljika celera i 6 čaša vode. Pomiješajte ih zajedno. Prema preporuci liječnika naturopata, pijte ovaj napitak tri puta dnevno tri dana na prazan želudac.

  • Nakon toga napravite pauzu od 7-10 dana, a po potrebi se može ponoviti. Masna jetra – ili medicinskim rječnikom steatoza hepatis, što znači taloženje masti u jetrenim stanicama (hepatocitima) bez znakova oštećenja jetre, simptomatska je i nastaje kada se u jetri nakupi prekomjerna količina masti. Alkoholna masna jetra je vrsta bolesti masne jetre koja je ne samo najčešća nego i najblaža manifestacija oštećenja jetre uslijed uzimanja alkohola, koja je pak gotovo uvijek reverzibilna. Drugi tip, nealkoholna masna jetra, ukazuje na steatozu jetre – bez oštećenja stanica ili ožiljaka od fibroze i često je povezana s metaboličkim čimbenicima.

Ovo stanje može biti komplicirano cirozom i hepatocelularnim karcinomom. Simptome treba uzeti u obzir za pravodobno započinjanje odgovarajućeg liječenja kako bi se spriječio razvoj teških komplikacija. Jetra djeluje kao naš opći filter. Čisti krv od toksina, proizvodi žuč, sudjeluje u borbi protiv infekcija i razgradnji masti. Međutim, neuredan život – nepravilna prehrana s velikim količinama nezdravih masnoća, nedostatak aktivnosti, zlouporaba alkohola i druge negativne strane koje karakteriziraju takav način života preopterećuju jetru kao imunološki sustav i mogu uzrokovati teška oboljenja.

Dva najčešća su ciroza jetre i masna jetra, koja se dijeli na dva osnovna tipa: alkoholna i nealkoholna masna bolest jetre. Kao što joj ime kaže, ova bolest pogađa ljude koji piju malo ili nimalo alkohola, a uzrok je pohranjivanja viška masnoće u stanicama jetre. Ako nema popratne upale ili drugih komplikacija, naziva se jednostavna NAFLD. Drugi podtip ove bolesti je nealkoholni steatohepatitis (NASH). U ovom stanju, promjene jetre slične su onima kod alkoholne bolesti jetre, ali se javljaju kod pacijenata koji nikada nisu konzumirali alkohol.

Osim viška jetrene masnoće, postoji i upala u NASH-u. Ako se ne liječi, NASH može dovesti do fibroze jetre i moguće ciroze. To je najraniji stadij bolesti jetre uzrokovane alkoholom. Alkoholni steatohepatitis rezultat je taloženja masti u jetri (kao što se događa kod AFL) s upalom. Može se nazvati alkoholnim hepatitisom. Kao i nealkoholna masna bolest jetre, ako se ne liječi, alkoholna bolest jetre može uzrokovati fibrozu i na kraju cirozu. Višak masnoće u jetri može se pojaviti i tijekom trudnoće.

To je vrlo rijetko, ali može izazvati veliki broj komplikacija. AFLP se najčešće pojavljuje u trećem tromjesečju i, ako se ne liječi, predstavlja značajan zdravstveni rizik za majku i dijete. Uzroci masne jetre Razlog zašto se kod nekih ljudi razvije masna jetra, a kod drugih ne, čak i nakon prekomjerne konzumacije alkohola, je taj što je kod tih osoba poremećen metabolizam masti u tijelu. Prekomjerni unos kalorija i masti u hrani te neaktivnost čimbenici su koji dovode do povećanja masnih stanica u jetri. Za osobe koje slabo piju ili ne piju, točan uzrok bolesti masne jetre je manje poznat. Moguće je da njihova tijela sintetiziraju previše masti ili ih neučinkovito razgrađuju.