– Mnogo je hrane, koja u današnje vrijeme i nije toliko zdrava po jednu osobu, ali se i dalje konzumira. Svakako, da je riječ o pojačivačima ukusa, koji čovjeka jednostavno tjera da jede na primjer haburger ili neku drugu namirnicu….

Uzlazna putanja trendova zdrave hrane neosporan je i poticajan fenomen. Zaista je izvanredno svjedočiti ovom pozitivnom pomaku u izboru prehrane. Ipak, obeshrabrujuće je primijetiti da značajan broj pojedinaca nastavlja uživati ​​u brzoj hrani, unatoč njezinoj općepriznatoj negativnoj reputaciji. Tijekom godina brojne su namirnice proglašene nezdravima i našle svoje mjesto na popisu nepoželjnih namirnica; Nedavno je nutricionistička stručnjakinja Svetalna Stanišić rasvijetlila svoju osobnu averziju prema jednoj namirnici i razloge za to. Čips i pomfrit stavio sam na popis zabranjenih namirnica jer se pripremaju u fritezi u kojoj se nikada ne mijenja ulje.

  • U industriji brze hrane, točnije trgovinama brze hrane, mjesečno se radi čišćenje gdje uklanjaju otpad i ostatke, ali zanimljivo je da ne čiste ulje. Umjesto toga, oni jednostavno dodaju više ulja, što rezultira povećanjem štetnih i otrovnih tvari kada se ulje opetovano zagrijava i hladi. Te tvari uključuju kancerogeni akrilamid i druge spojeve koji doprinose povišenoj razini lošeg kolesterola u tijelu. Ovu informaciju iznio je Stanišić, profesor nutricionizma i doktor fizikalne kemije, u epizodi podcasta “Vodič zdravog načina života s Danijelom Davidov Kesar” u produkciji časopisa Politika. Prema riječima Svetlane Stanišić, te tvari štetno djeluju na zdravlje srca i krvožilnog sustava te dovode do povećanog rizika od raka.

Profesorica nutricionizma i doktorica fizikalne kemije Svetlana Stanišić u podcast epizodi časopisa Politika istaknula je kako su te tvari štetne za srce, krvne žile i mogu povećati šanse za razvoj raka. Za buduće majke i njihove nerođene snopove radosti bitno je održavati uravnoteženu i raznoliku prehranu. Iako prehrana u trudnoći ne bi trebala biti pretjerano složena, postoje određene namirnice koje biste trebali izbjegavati tijekom ovog posebnog razdoblja.

Neki primjeri hrane koju treba izbjegavati u sirovom ili nedovoljno kuhanom stanju uključuju jaja, meso, šunku, kobasice, ribu kontaminiranu živom, mliječne proizvode, pakiranu salatu te neoprano voće i povrće. Alkohol Tijekom trudnoće zdrava i raznolika prehrana ima prednost jer je ključna za osiguravanje potrebnih nutrijenata za optimalan razvoj bebe. Zbog toga se mnoge buduće majke raspituju o dopuštenim izborima hrane u to vrijeme. Nužno je izbjegavati posluživanje ovih osam specifičnih namirnica trudnicama zbog potencijalne prisutnosti salmonele, listerioze i toksoplazmoze, koje predstavljaju značajan rizik za majku i nerođeno dijete.

1. Jaja koja su ili sirova ili djelomično kuhana Tijekom cijelog trajanja trudnoće savjetuje se suzdržati se od konzumacije majoneze, tiramisua, omleta ili bilo koje druge hrane koja sadrži polutermički obrađena jaja. Razlog za ovu mjeru opreza je potencijalna kontaminacija sirovih ili djelomično kuhanih jaja bakterijom salmonela. No, ako vam je tijekom trudnoće teško potpuno izbaciti jaja iz prehrane, preporuča se kuhati ih ili pržiti najmanje deset minuta kako biste bili sigurni za konzumaciju. Oni koji vole meso spremno će priznati da sočan odrezak ima nenadmašnu razinu slasti.

No, trudnice bi trebale izraziti zahvalnost kada im se pruži prilika da konzumiraju nekuhano meso, poput tatarskog bifteka ili drugih delicija napravljenih od sirovog mesa. Sirova šunka i sušene kobasice ugodna su kombinacija mesnih prerađevina koja nudi jedinstven kulinarski doživljaj. Kada razmišljamo o slatkim regionalnim delicijama poput pršuta ili kobasica, misli nam se odmah prenose na okuse kontinentalnih ili primorskih područja. No, važno je napomenuti da se trudnicama ne savjetuje konzumacija sirovog mesa.

Ova mjera opreza je zbog moguće prisutnosti toksoplazmoze i listerije u nekuhanom mesu. Riba koja nije kuhana ili riba koja je zaražena živom Trudnicama koje vole sushi i maki savjetuje se da se suzdrže od uživanja u ovim slatkim poslasticama. Konzumacija sirovih ili dimljenih jela od sirove ribe predstavlja potencijalnu opasnost od listerije i toksoplazmoze, pa je strogo zabranjena trudnicama. Osim toga, preporučuje se da se trudnice klone tune, iverka ili sabljarke, budući da su ove vrste riba često jako zagađene živom. Proizvodi od sirovog mlijeka su kategorija prehrambenih artikala kojima treba pristupati s oprezom zbog potencijalnih zdravstvenih rizika.

Dok sirevi od sirovog mlijeka kao što su camembert, gorgonzola, feta i brie nude divno iskustvo okusa, ključno je da se trudnice suzdrže od njihove konzumacije. Razlog iza ovog upozoravajućeg savjeta leži u činjenici da se ovi sirevi proizvode bez zagrijavanjem mlijeka, što znači da mogu sadržavati štetne bakterije poput listerije. Kako bismo osigurali sigurnost mliječnih proizvoda, prije kupnje je neophodno pažljivo provjeriti jesu li prošli proces pasterizacije. Pakirana salata, praktična i gotova opcija, naša je šesta stavka na popisu.

Ako očekujete dijete i pred odlukom birate pakiranu ili svježu salatu, savjetuje se da se odlučite za svježu alternativu. To je zato što zatvorena ambalaža može stvoriti vlažnu okolinu koja ubrzava rast štetnih patogena poput listerije. Nadalje, bakterije se razvijaju na odrezanim vrhovima povrća, čineći ih osjetljivima na kontaminaciju. Voće i povrće koje nije dobro očišćeno Voće i povrće iznimno su korisni za zdravlje. Međutim, za trudnice je neophodno marljivo očistiti plodove i, ako je moguće, ukloniti koru. Vanjski sloj ploda može sadržavati parazite i za trudnice je ključno da se zaštite od ovih potencijalnih rizika.