Za one od nas koji ne mogu zamisliti ljeto bez uživanja u lubenici, često se postavlja pitanje: koje su potencijalne posljedice konzumiranja sjemenki? Važno je pojasniti da nitko ne predviđa ishod opasan po život. Tijekom života svi smo konzumirali značajan broj sjemenki. Unatoč tome, još uvijek je ključno biti informiran o određenim aspektima, o čemu će raspravljati autoritet u području dobrobiti probavnog i crijevnog sustava.

Kako prenosi portal “Index.hr”, gastroenterologinja Anastasija Timošenko uvjerava da slučajno gutanje koštice lubenice ne predstavlja nikakvu štetu. Te se sjemenke ne nakupljaju u tijelu i prirodno se izbacuju.

Prepustite se slanom užitku konzumiranja prženih sjemenki.

Preferira se uklanjanje crnih sjemenki zbog njihove čvrste teksture, što ih čini teškim za žvakanje, dok su bijele sjemenke mekše i lakše se konzumiraju. Unatoč tome, važno je napomenuti da crne sjemenke sadrže vrijedne hranjive tvari poput omega-3 masnih kiselina, kalija i magnezija. Kako biste u potpunosti iskoristili ove hranjive tvari, savjetuje se konzumiranje sjemenki u pečenom obliku, slijedeći metodu opisanu u nastavku.

Započnite pranjem i sušenjem sjemenki dok se potpuno ne osuše. Kad se osuše, malo ih premažite maslinovim uljem i ravnomjerno rasporedite po limu za pečenje. Prije nego što ih stavite u pećnicu zagrijanu na 160 stupnjeva, sjemenke pospite prstohvatom soli. Ostavite ih da se peku otprilike 10 do 15 minuta. Ako želite, možete eksperimentirati s dodavanjem začina poput kajenskog papra, cimeta ili malo šećera kako biste poboljšali okus.

Osobe koje pate od gastrointestinalnih problema trebaju biti oprezne. Važno je napomenuti da konzumacija sjemenki lubenice može dovesti do simptoma poput nadutosti, nelagode, a u nekim slučajevima i proljeva.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

  • Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.