Zeleni luk, kojeg vole mnogi pojedinci, cijenjen je jer simbolizira živahnu esenciju proljeća. Ova raznolika skupina luka, koja obuhvaća crni, bijeli, crveni, poriluk i vlasac, služi jedinstvenoj svrsi u mnoštvu kulinarskih pothvata.

Budući da se uzgaja tisućljećima, mladi luk ima dugu i povijesnu prošlost koja se proteže preko 5000 godina. Danas je njihov uzgoj postao globalni fenomen koji je zahvatio sve strane svijeta. Ne samo da je zeleni luk pun hranjivih tvari, već je i posebno bogat vitaminima A, C i K. Osim toga, nudi izdašnu zalihu vitamina E, raznih vitamina B-kompleksa i niz esencijalnih minerala kao što je kalij , natrij, kalcij, željezo, sumpor, fosfor, magnezij, krom, selen i mangan.

Zeleni luk nije samo bogat raznim vitaminima i mineralima, uključujući vitamin C, B-vitamine i vlakna, već sadrži i flavonoide s antioksidativnim svojstvima koji se učinkovito bore protiv upala u tijelu.

Glavni fokus ovih flavonoida je na borbi protiv kardiovaskularnih bolesti, dijabetesa i neoplastičnih bolesti. Tijekom intervjua za Sputnik, nutricionistica Natalija Nefedova istaknula je ulogu mladog luka u jačanju imunološkog sustava.

Nefedova navodi da uključivanje mladog luka u prehranu može učinkovito smanjiti potrošnju soli. Nutricionisti preporučuju njihovo dodavanje u obroke kao zaštitu od bolesti i jačanje imunološkog sustava. No, valja spomenuti da konzumacija mladog luka može dovesti do neugodnog zadaha, budući da aroma luka prožima ne samo usta, već izlazi i kroz pore na koži.

Za osobe koje imaju problema s probavom važno je da budu oprezni kada uključuju luk u svoju prehranu i možda će morati ograničiti njegovu konzumaciju. Osobama s osjetljivim želucem, gastritisom ili povišenom kiselošću savjetuje se da prilagode unos mladog luka prema potrebama svog organizma. Nefedova ističe važnost pronalaženja personalizirane ravnoteže umjesto potpunog izbacivanja mladog luka iz prehrane.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

  • Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.