Opaka bolest,rak, ima preko 200 vrsta i ona napada sve naše organe. Iako je postignut veliki napredak u medicini i tehnologiji lijek za nju još uvijek nije pronađen. Da bismo se na neki način zaštitili bitno je imati pravilnu prehranu.
Svake godine milijuni života tragično oduzimaju razorne bolesti poput raka i tumora. Unatoč nevjerojatnom napretku tehnologije, znanosti i medicine, lijek za ovu bolest još uvijek nam izmiče. Donošenje informiranih odluka o njihovoj prehrani ključno je za pojedince s dijagnozom raka, jer može uvelike povećati njihove šanse za uspješno liječenje i opću dobrobit, prema onkologinji dr. Elizabeth Komen.
- Međutim, poduzimanje velike promjene prehrane može se činiti neodoljivim. Kako bi se omogućio lakši prijelaz, stručnjaci preporučuju uvođenje postupnih promjena, počevši od prvog obroka u danu. Uz to, uključivanje čaše osvježavajuće vode ujutro i posvećivanje samo 10 minuta dnevnoj šetnji može značajno poboljšati vaše cjelokupno blagostanje i vitalnost.
Onkolozi se svjesno trude izbjeći određene namirnice tijekom doručka. Dr. Kamat, stručnjak za rak debelog crijeva, predlaže da bi pojedinci trebali ograničiti konzumaciju slanine i kobasica, popularnih opcija za doručak. Umjesto toga, savjetuje davanje prednosti nemasnim izvorima proteina. Brojna znanstvena istraživanja uvjerljivo su utvrdila snažnu vezu između smanjenja unosa prerađenog mesa i smanjenja vjerojatnosti razvoja raka debelog crijeva.
Prema dr. Kamatu, nije potrebno potpuno se suzdržati od željene hrane. Tvrdi da nijedna posebna hrana nije zabranjena, a ako postoji nešto bez čega ne možete, dopušteno je uživati u umjerenim količinama, eventualno to ostaviti za vikende. To uključuje hranu koja je pakirana, zaslađena i podvrgnuta opsežnoj obradi. Kako bi dali prednost dijeti usmjerenoj na prehranu, onkolozi preporučuju izbjegavanje hrane koja ima visoku razinu šećera, masti i umjetnih dodataka, te umjesto toga odabir zdravih, neprerađenih alternativa.
Ključni element je biti svjestan komponenti u svojim obrocima, budući da se to ne može jamčiti kada konzumirate proizvode koji su prepuni aditiva. Stručnjaci za rak snažno preporučuju izbjegavanje konzumacije pretpakiranih žitarica i instant žitarica zbog povišenih razina šećera i prerađenih ugljikohidrata. Ovi posebni proizvodi često su prožeti stabilizatorima i pojačivačima okusa, koji mogu poremetiti ravnotežu korisnih crijevnih bakterija.
Iako je privlačnost uživanja u palačinkama, vaflima i preslatkim kolačima jaka, ove slatke poslastice nude malo u smislu hranjivosti i ostavit će vas nezadovoljnima u trenu. Uz donošenje razboritih odluka o tome što jedemo, onkolozi snažno preporučuju vođenje računa o veličini porcija jer pretilost može značajno povećati rizik od razvoja različitih oblika raka.
Važnost prehrane u kontekstu liječenja raka ne može se precijeniti, budući da igra ključnu ulogu u jačanju otpornosti tijela i opskrbi esencijalnim gorivom potrebnim tijekom cijelog procesa liječenja. I sam rak i liječenje mogu dovesti do štetnih učinaka koji pridonose pothranjenosti, a studije pokazuju da znatan dio pojedinaca koji su podvrgnuti liječenju raka, s procjenama u rasponu od 30 do 85 posto, doživljava pothranjenost.
Osim toga, pothranjenost značajno utječe na kvalitetu života, a studije pokazuju da pothranjenost pridonosi smrti 10 do 20 posto osoba s rakom. Otkrivanje pothranjenosti kod pacijenata oboljelih od raka može biti izazovno, osobito kada im je indeks tjelesne mase unutar normalnog raspona, a nisu provedena sveobuhvatna antropometrijska mjerenja. Hitno započinjanje odgovarajuće dijetetske intervencije je imperativ nakon dijagnoze, bez obzira na odsutnost očitih znakova pothranjenosti.
Međutim, važno je predvidjeti da te osobe mogu imati poteškoća u konzumiranju dovoljnih količina hrane određeno vrijeme. Provedba ove proaktivne strategije učinkovito smanjuje vjerojatnost nedostataka u prehrani i komplikacija koje se često javljaju kada dođe do promjena u dobrobiti prehrane. Stoga je od ključne važnosti usvojiti sveobuhvatan pristup skrbi za onkološke bolesnike, koji uključuje liječnika, medicinsku sestru i nutricionista.