Nastavljajući s našim trenutnim člankom, zadubit ćemo se u temu šećera prisutnog u određenim namirnicama. Opće je poznato da voće sadrži i obične i prirodne šećere. Međutim, određeno voće, poput grožđa, sadrži značajnu količinu šećera koja nije pogodna za zdravu prehranu.
Razdoblje berbe grožđa često navodi stručnjake za prehranu da istaknu njegov povoljan učinak kako na zdravlje kostiju tako i na vid. Iako je nedvojbeno točno da grožđe nudi mnoštvo zdravstvenih dobrobiti, bitno je prepoznati da ono možda nije prikladno za svakoga. Dr. Vojislav Perišić, gastroenterolog, nedavno je gostovao u Jutru na Prvoj, gdje je iznio svoje znanje o djelovanju grožđa na cjelokupno zdravlje, na pojedine osobe kod kojih bi se mogle pojaviti štetne posljedice, a čak je i napravio osobne testove. Grožđe, poznato po obilju esencijalnih vitamina i minerala, također se može pohvaliti značajnom koncentracijom antioksidansa koji igraju ključnu ulogu u zaštiti od kroničnih bolesti.
Odgovorni za obnavljanje stanične štete uzrokovane slobodnim radikalima, antioksidansi su ključni u ovom procesu. Resveratrol, polifenol iznimnih svojstava, jedan je od mnogih korisnih spojeva. Dr. Voja, renomirani gastroenterolog, pohvalio je izvanredna svojstva crnog grožđa, posebno istaknuvši njegovu superiornost zbog velike količine antioksidansa prisutnih u kožici. Nadalje je razjasnio da crno grožđe posjeduje veću koncentraciju resveratrola u usporedbi s bijelim sortama, čime su crna vina dobivena od crnog grožđa osjetno bolja.
- Prema dr. Voji, grožđe ima izvanredna nutritivna svojstva. Na pitanje o njihovoj potencijalnoj ulozi u sprječavanju zgrušavanja krvi, očuvanju zdravlja srca, poboljšanju cirkulacije i ublažavanju upalnih bolesti crijeva, potvrdio je njihov pozitivan učinak. Dr. Perišić je u prethodnoj izjavi istaknuo iznimne prednosti konzumiranja samo polovice boba grožđa. Točnije, naglasio je njegovu sposobnost promicanja redovite stolice. Opće je poznato da se masne naslage mogu akumulirati unutar naših krvnih žila, što je uobičajena pojava nakon 30. godine života.
Budite sigurni, dr. Perišić nas uvjerava da nema razloga za paniku, sve dok je razina CRP (C-reaktivnog proteina) u granicama normale. To znači da plak ne uzrokuje upalu. Iako je istina da svi imamo ove naslage, nema razloga za brigu kada je upala u pitanju. Prema liječniku, grožđe je bogato esencijalnim mineralima poput magnezija i kalija. Magnezij je posebno učinkovit u borbi protiv anemije i jačanju kostiju. U međuvremenu, kalij igra vitalnu ulogu u povećanju snage mišića i ukupne vitalnosti. Liječnik naglašava važnost uključivanja grožđa u našu prehranu oko 10 sati dnevno kako bismo održali zdrav način života i poboljšali naše fizičko blagostanje.
Nadalje, vrijedi spomenuti da grožđe može doprinijeti poboljšanju psihičkog stanja tako što pomaže u ublažavanju simptoma depresije, napominje liječnik. Unatoč tendenciji da ih mnogi izbjegavaju, dr. Voja ističe izuzetna svojstva sjemenki grožđa. Ove sjemenke sadrže vrijedno ulje koje obiluje omega 3 masnim kiselinama, slično ulju koje se nalazi u maslinama. Važno je ne zanemariti potencijalne dobrobiti ulja sjemenki grožđa, koje se lako može pronaći u trgovinama. Umjesto bacanja sjemenki, savjetuje se da ih konzumirate gutanjem.
Grožđe je neosporno izuzetno. Unatoč tome, osobe s povišenom razinom šećera u krvi trebale bi se suzdržati od konzumacije grožđa, osobito slatkijeg crnog grožđa. Također se preporučuje onima koji pate od hiperglikemije, inzulinske rezistencije ili hipertenzije da se klone grožđa. Ove vrijedne spoznaje prenio je gastroenterolog koji je također ponudio prehrambene prijedloge za osobe sa želučanim problemima. Osobno preferiram bijelo grožđe u odnosu na crno vino zbog njegove sklonosti izazivanju iritacije želuca. Zapravo, jako podržavam bijelo grožđe kao prikladnu opciju za pojedince koji imaju želučane probleme.
Kako bih potvrdio ovu tvrdnju, proveo sam osobni eksperiment u kojem sam pratio razinu glukoze u krvi nakon konzumiranja 150 grama grožđa. Nalazi su bili zapanjujući, jer mi je razina šećera porasla sa 6,7 na 15, izazivajući trenutak čistog iznenađenja. Ovo me otkriće navelo da prepoznam važnost uključivanja ovog voća u prehranu djece. Prema preporukama medicinskih stručnjaka, konzumacija grožđa smatra se sigurnom za djecu već od šestog mjeseca, iako se do osmog mjeseca savjetuje rezanje na četvrtine. Neophodno je zgnječiti grožđe kako bi se smanjio rizik od gušenja, ali djeca ga mogu sigurno konzumirati bez ikakvih promjene do dobi od 12 mjeseci.