Nutricionista Predrag Nenadić za RTS je ispričao karakteristike zdrave zimnice i njene dobrobiti za organizam.
“Kada se koristi na odgovarajući način, hrana služi kao lijek; međutim, može biti i štetna, pa čak i toksična. Zbog toga je ključno paziti na svoje prehrambene izbore. Kada se pravilno pripremi, zimska tikva zadržava svoje nutritivne prednosti i čak dobiva probiotičke kvalitete.” Nenadić ističe da zimnica pruža brojne zdravstvene prednosti, ali samo u fermentiranom obliku. Ključ očuvanja blagotvornih svojstava voća i povrća leži u fermentaciji.
Fermentirana hrana opskrbljuje tijelo esencijalnim bakterijama potrebnim za održavanje uravnotežene crijevne flore. Ključni aspekt zimske tikve je da se vitamini i enzimi unutar nje zadržavaju kroz proces fermentacije.
Enzimi imaju najveći značaj kao katalizatori života, uključeni u svaki metabolički proces u našem tijelu. Primarno ih dobivamo svježim voćem i povrćem, no vrlo su termolabilni, što znači da se smanjuju i pri manjem porastu temperature. Stoga fermentirano mlijeko zadržava svu svoju nutritivnu vrijednost dok također dobiva bitna probiotička svojstva, što ga čini daleko superiornijim od pasteriziranih alternativa.
Povijesno gledano, čuvanje zimnice uključivalo je dodavanje prirodnog jabučnog octa. Dodatno, uključeni su sastojci kao što su hren, češnjak, peršin, ružmarin i bosiljak. Sve su ove biljke prirodne i posjeduju značajna antimikrobna svojstva.
Nezdrava zimska rezidencija.
U moderno doba sve smo to zamijenili kemijskim metodama. Posljedično, korištenje vinove loze i konzervansa postalo je pretjerano, a oboje može biti štetno za naše tijelo.
Trenutno brojni pojedinci pripremaju zimnicu metodom pasterizacije. No, Nenadić tvrdi da je takva praksa štetna jer takva hrana nije korisna za naše zdravlje. Iako pasterizacija ne eliminira minerale, ona iskorijenjuje sve vitamine i enzime, čineći odsutnost ovih nutrijenata besmislenim.
- Dok postupno štetimo svom tijelu nezdravim odabirom hrane, često ostajemo nesvjesni činjenice da će to na kraju dovesti do zdravstvenih problema.
Nenadić upozorava da je zakonom propisano da se po kilogramu povrća ne smije dodati više od jednog grama konzervansa ili 0,5 grama vinskog octa. Prekoračenje ovih granica može dovesti do zdravstvenih problema poput glavobolje, umora i nesanice.
BONUS TEKST
Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.
Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.
U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.
Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.
- Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.
Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.