– Za nastavak našeg današnjega članka, spremili smo vam dvije jako zanimljive teme. Prva je u jednu ruku povezana sa zdravljem, dok ćemo se u drugom dijelu današnjega članka baviti jednom povijesnom ličnošću…
Slinu stvaraju različite žlijezde u ustima. Kao rezultat toga, možete primijetiti curenje sline kada spavate na boku, dok se smanjuje kada spavate na leđima. Slinjenje se može pojaviti kada spavate u položajima koji uzrokuju otvaranje usta, poput boka ili na trbuhu. Međutim, spavanje na leđima može spriječiti ovaj problem. Alergija Lučenje sline može biti pojačano zbog alergijskog rinitisa i određenih alergija na hranu. Kiselost Pretjerano lučenje sline može se pojaviti kada je jednjak stimuliran želučanom kiselinom, prema popularnom vjerovanju. Kada doživite infekciju gornjih dišnih putova, uobičajeno je naići na poteškoće s disanjem i gutanjem kao rezultat nakupljanja viška sline.
- Začepljeni nosni prolazi prisiljavaju pojedince da se oslanjaju na disanje na usta, što potom izaziva povećanje proizvodnje sline. Angina Nakupljanje sline uobičajena je posljedica tonzilitisa, upalnog stanja koje uzrokuje oticanje i sužavanje prolaza u stražnjem dijelu grla gdje se nalaze krajnici. Doživljaj mučnih snova je pojava koja često prati čin slinjenja, što se obično opaža kod osoba koje pate od noćnih mora. Međutim, ova se manifestacija može manifestirati i kod odraslih kao posljedica psihopatoloških čimbenika. Obično se očituje kod pojedinaca koji doživljavaju povećanu razinu stresa ili kao odgovor na određene lijekove.
Lijekovi Proizvodnja sline može se povećati određenim lijekovima, uključujući antidepresive i morfij. Redovito slinjenje može postati dio vaše dnevne rutine ako uzimate određene lijekove ili droge.
BONUS TEKST:
Bela Krleža, poznata i kao Leposava Kangrga, nadaleko je poznata kao poznata hrvatska glumica. Iako je njezino ime istaknuto u povijesti kazališta, najviše je zapamćena kao supruga cijenjenog književnika Miroslava Krleže.
Rođena 26. listopada 1896. u Senju, karijeru je započela nakon završenog školovanja. Prvo se zaposlila u knjižnici, a kasnije kao učiteljica u Dugoj Rijeci na Kalniku. No, strast prema glumi, koja ju je pratila još od školskih dana, nije jenjavala. Godine 1928. odlučila je ostvariti svoj san te se pod vodstvom glumice Milice Mihičić i glumca Ive Badalića okušala u ulozi u Romainsovoj komediji “Diktator” u zagrebačkom kazalištu. Na premijeri Krležine drame “Gospoda Glembejevi” (1929.) ugrabila je savršenu priliku da pokaže svoj talent. Iznimna uloga barunice Kasteli priskrbila joj je željno mjesto u dramskom ansamblu Hrvatskog narodnog kazališta.
Ova će uloga ubrzo postati sinonim za njezino ime. Ostvarila je zapažene uloge u brojnim komikama, posebice Nušićevim i Držićevim. Neke od njezinih najznačajnijih uloga su oživljavanje Krležinih likova Laure Lenbach i Madlen Petrovne u “U agoniji”, “Melite” i Klare u “Ledi. Živjeći dugo, Leposava Krleža, pravoslavna Srpkinja, ostavila je neizbrisiv trag u jugoslavenskom kazalištu. Unatoč srpskom podrijetlu, za vrijeme NDH bila je u zatvoru. Godine 1941. ustaše su zatvorile sve pravoslavce u Hrvatsko narodno kazalište (HNK). No, okružnica Pavelića u ljeto te godine donosi određene iznimke.
U njemu je stajalo da se “ruski emigranti ne smiju otpuštati iz službe” i pozivalo se na poštovanje Ukrajinaca, Bugara, Rumunja pravoslavne vjere i Crnogoraca koji nisu posebni i koji se smatraju Srbima. Erdeljanović je tada za Kurir pojasnio da se Bela ne bavi industrijom filmova za odrasle, iako je sudjelovala u produkciji jednog takvog filma. Redatelj ovog filma navodno je Oktavijan Miletić, poznat po stvaranju prvog hrvatskog filma ‘Lisinski’. U početku se film čuvao u privatnoj zbirci; međutim, kasnije je ukraden. Cijelog života Miroslav Krleža imao je vjernog suputnika u Beli, a kada su preminuli, zajedno su položeni u zajedničku grobnicu u Zagrebu. Bela se u nedavnom intervjuu s Nadom osvrnula na svoju cjeloživotnu vezu s Krležom kojeg poznaje još iz djetinjstva.
Odrastajući u istoj ulici, dijele mnoga iskustva, kako u sferi kazališta tako iu književnosti. Krleža je godinama bio nepokolebljivi suputnik, podržavajući Belu u svim njezinim kazališnim izazovima. S ponosom je spominjala svoj angažman u svim njegovim predstavama, tumačeći razne likove od glasovitih „Glembajevih“ do zanosnih „Areteja“.