Održavanje pravilne higijene primarni je razlog čišćenja jastuka, iako i izgled igra važnu ulogu. Ne trebate se brinuti da ćete oštetiti jastuk u perilici; samo primijenite nekoliko jednostavnih tehnika. Zbog redovite uporabe prljavština se brzo nakuplja na jastucima pa ih je potrebno osvježiti, a portal domekiogrodek donosi upute kako to učinkovito učiniti.

Koji su najučinkovitiji načini čišćenja posteljine kako biste osigurali da izgleda svježe? Započnite s njegom jastuka. Posteljina je posebno sklona prljavštini i mrljama. Bez obzira na to skrivamo li ih tijekom dana, pokrivamo dekom ili peremo prije spavanja, jastuke i poplune nužno je čistiti barem svakih nekoliko mjeseci.


Zašto je to tako? Jastuci se s vremenom mogu pretvoriti u leglo mikroorganizama. Posteljina nakuplja prašinu, znoj, grinje i bakterije, što rezultira ružnim žutim mrljama i mogućim zdravstvenim opasnostima. Dok jastučnice bez problema bacamo u perilicu rublja, proces čišćenja popluna i jastuka može izazvati određenu strepnju. Česta je zabrinutost da bi jastuci zbog pranja mogli izgubiti svoj oblik.

Koje mjere se mogu poduzeti da se to spriječi? Uključite ovaj jedini element u svoju rutinu pranja rublja. Iako se može činiti čudnim, uistinu djeluje! Kako biste dobili meke i čiste jastuke nakon pranja, važno je pravilno napuniti bubanj. Ne smije biti prenatrpan; jastuci zahtijevaju odgovarajući prostor kako bi se spriječilo gomilanje i kako bi se zajamčilo temeljito čišćenje.

Značajan element koji ometa nakupljanje nadjeva su… teniske loptice. Kada se stave u perilicu, uzrokuju podrhtavanje jastuka dok unutrašnjost ostaje mekana i pahuljasta. Osim toga, jedinstvene kuglice za pranje rublja dostupne su za kupnju u maloprodajnim trgovinama. Upotreba običnog deterdženta nije dovoljna. Poboljšanje konvencionalnih kemijskih tehnika za pranje rublja sa svakodnevnim predmetima pokazalo se učinkovitijom strategijom.

Započnite dodavanjem sode bikarbone u bubanj jer ona učinkovito uklanja mrlje. Za tvrdokorniju prljavštinu poslužit će pola čaše. Zatim, vodikov peroksid djeluje kao izvrsno sredstvo za izbjeljivanje i dezinfekciju. Da biste postigli snježnobijelu posteljinu, dodajte samo četvrtinu šalice praška za pranje ili gela.

Opet omekšivač zamjenjujemo octom – dovoljno je samo pola šalice – pomiješamo ga s odabranim eteričnim uljem kako bismo uklonili neugodne mirise. Ocat ne samo da pomaže u omekšavanju jastuka, već se također učinkovito bori protiv mrlja i bakterija. Ova tehnika omogućuje čišćenje i najzaprljanijih jastuka.

Nakon što ste upotrijebili ranije spomenute tehnike, namjestite perilicu na temperaturu od 60 stupnjeva i smanjite brzinu centrifuge kako biste izbjegli zapetljavanje rublja. Nakon ciklusa pranja, preporučljivo je sušiti jastuke u ravnom položaju umjesto da ih vješate. Ishod će nadmašiti vaša najveća očekivanja – posteljina će izgledati kao da je potpuno nova: mekana, svježa i plišana. Ne trebate se brinuti zbog grudica na jastucima ili žutih mrlja.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.