Dino Merlin, renomirani bosanskohercegovački pjevač, postigao je zavidne uspjehe na svom glazbenom putu, stvarajući nezaboravne melodije za svoje kolege umjetnike. Pažnja nam je sada usmjerena prema pjesmi koja je na prvom mjestu Cece izvodi, poznata kao “Beograd”, a koja je potaknula mnoštvo nagađanja i rasprava. Nakon tri desetljeća Dino je odabrao ovaj trenutak da razotkrije autentični narativ iza ove legendarne skladbe.

Sa svojim neusporedivim talentom, Dino Merlin, visoko cijenjeni umjetnik, posjeduje izuzetan dar za stvaranje glazbe koja prkosi ograničenjima vremena. Jedna od njegovih značajnih skladbi, “Beograd”, koja je debitirala 1991., brzo je stekla široko priznanje kao neslužbena himna srbijanske prijestolnice, učvrstivši njegov status trajnog tvorca hitova s ​​vrhova top lista. Nedavno je Dino Merlin iskreno progovorio o svojoj vezi s Cecom Ražnatović, rasvijetlivši intrigantnu priču oko svog izbora da joj povjeri snimanje spomenute pjesme. Dok se špekuliralo o njegovoj početnoj namjeri da osobno snimi pjesmu, Dino Merlin je na kraju odlučio da je proslijedi Ceci Ražnatović, a sada otkriva pravu priču iza ovog ključnog trenutka.

Nažalost, tvrdnja iz prethodne izjave je netočna. Suprotno onome što je navedeno, komad poznat kao “Beograd” zapravo je proizveden u Švicarskoj, točnije u St. Gallenu, tijekom prvih mjeseci 1991. Nastanak ove kreacije nastao je kao odgovor na poseban zahtjev Haruna Samardžića, koji je, u to vrijeme bio u partnerskoj vezi s Cecom Veličković. Tačnije, napravio sam tri pjesme za nju, a jedna od njih je i kompozicija pod nazivom “Beograd”.

U iznenađujućem preokretu događaja, Merlin, koji je poznat po tajnosti svog privatnog života, šokirao je mnoge otkrivanjem svog pravog identiteta tijekom intervjua, ostavljajući sve zaprepaštene njihovim nedostatkom znanja.

  • Glazbenikovo putovanje iz Sarajeva uzbudljiva je eskapada, jer on vješto isprepliće trenutke radosti i tuge unutar svojih glazbenih skladbi. Porijeklom iz siromašne sredine, podnio je srceparajuće napuštanje svog oca, koji ga je ostavio pod brigom svoje majke. Iako rijetko govori o ovom bolnom iskušenju, odlučio je oprostiti svom ocu, unatoč trajnom tragu koji je ostavio u njegovom sjećanju. Kako bi spojio kraj s krajem, mučio se na fizički zahtjevnim poslovima tijekom formacije, cijelo vrijeme gajeći duboku ljubav prema sviranju gitare. Njegov primarni izvor prihoda proizlazio je iz njegovog rada u tvornici, a njegovo glazbeno bavljenje tek se sporadično pojavljivalo. No, sve je dramatično krenulo 1983. osnivanjem njegovog benda “Merlin”.

Tijekom braka koji je trajao četiri decenije, doživio je bezgraničnu sreću uz svoju suprugu Amelu, dok su prolazili putovanjem podizanja svoje dvoje djece, Naide i Hamze. Njihova ljubavna priča naišla je na brojne izazove, uglavnom zbog oštrog kontrasta u društvenom statusu između Amele i njezine imućne obitelji, zbog čega je njihova veza naizgled nemoguća. Protiv želja svojih roditelja, Amela je prkosila društvenim normama udajući se za Dina, obrtnika koji se bori. Iako je imala samo 20 godina, tajno se vjenčala s Dinom i smjestila se u njegovo skromno prebivalište, uz njegovu majku. Svečanost vjenčanja uveličali su cijenjeni gosti najvišeg kova. U početku su Amelini roditelji uskraćivali kontakt šest mjeseci, ali su na kraju ipak ublažili stav.

Glazbenik duhovito priznaje da ga roditelji cijene više nego što doista zaslužuje. Kao i svaka zajednica, njihov je odnos imao uspone i padove. Nastavak glazbene karijere predstavljao je dodatni izazov, budući da su razmjeri njegovih budućih postignuća i priznanja bili nepredvidivi. Zanimljivo je primijetiti da su neke od njegovih najuspješnijih skladbi, poput “Kad si prokla da me voliš”, “Paša moj solidni” i “Kokuzna vremena”, nastale u teškim vremenima. Glazbenik je u jednom intervjuu otvoreno priznao da mu je jedini oslonac u ostvarenju glazbenih snova njegov dragi prijatelj i susjed Alija Miladin. Nažalost, Alijin život je tragično prekinut zbog rata, što je nadahnulo glazbenika da mu oda počast iskrenom skladbom pod nazivom “Da nije bilo Alije”. Unatoč njegovim trijumfima na području glazbe, bilo je razdoblje u Merlinovom životu kada je potražio psihijatrijsku terapiju u Njemačkoj.