Rijetko se može naći kućanstvo koje u hladnjaku nema barem jednu staklenku kiselih krastavaca. Iako salata od svježeg povrća zauzima prvo mjesto kao omiljeni prilog, ovi pikantni užici svakako zaslužuju mjesto na vašem jelovniku. Evo obrazloženja:

Prepuni značajne količine vode, bjelančevina i minimalne masnoće, zajedno s dijetalnim vlaknima, kiseli krastavci su nutritivni izbor. Ove ljute poslastice također služe kao izvrstan izvor esencijalnih minerala poput željeza, kalija, natrija i fosfora. Osim toga, osiguravaju niz vitamina, uključujući vitamin C, A, B-6, B-12, riboflavin, niacin i tiamin. Istaknute nutritivne prednosti čine ovo lako pripremljeno povrće nevjerojatno zdravim i korisnim za naše tijelo.

1. Djelujući kao snažan antioksidans, oni štite tijelo od slobodnih radikala—nestabilnih kemikalija koje štete našim stanicama.

2. Služe kao izvanredan probiotik, potiču probavnu ravnotežu i ubrzavaju proizvodnju korisnih bakterija, koje igraju ključnu ulogu u našoj zdravoj probavi.

3. Osim što pospješuju probavu, kiseli krastavci također čuvaju jetru i pomažu joj u filtriranju toksina iz tijela.

4. One sprječavaju razvoj čira na želucu—čir se odnosi na unutarnju ozljedu sluznice želuca, točnije oštećenje membrane izazvano djelovanjem kiselina. Kiseli krastavci čuvaju želudac i sprječavaju nastanak čira.

5. Istraživanja pokazuju da kiseli krastavci pomažu u upravljanju dijabetesom stabiliziranjem razine hemoglobina, proteina odgovornog za prijenos kisika u crvenim krvnim stanicama. Uz to, kiselost koja se nalazi u krastavcima doprinosi kontroli dijabetesa.

Osim toga, jedenje krastavaca i raznih fermentiranih namirnica poput kiselog kupusa može pomoći u ublažavanju neuroze i tjeskobe.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.