Sve češće majke koje prvi put dolaze u dob od 35 do 45 godina. Suvremenim ženama prioritet je završetak obrazovanja, osiguranje zaposlenja, rješavanje stambenih potreba i razvoj snažnog odnosa s partnerom prije majčinstva. Kako ne bi propustile priliku za posljednju stavku na ovom popisu, stručnjaci preporučuju ženama da se podvrgnu testiranju plodnosti i pravovremeno procijene broj jajnih stanica. Ove procjene pokazuju koliko je vremena preostalo prije nego što se smanji mogućnost trudnoće.

Postoji više metoda za procjenu plodnosti, često se naziva rezerva jajnika. Prema riječima prof. dr. Ane Mitrović Jovanović, specijalistice ginekologije i opstetricije, važno je da se pacijentice na vrijeme obrate ginekologu s iskustvom u reproduktivnoj endokrinologiji kako bi shvatile koliko im je vremena preostalo do nemogućnosti začeća. Ta se procjena provodi laboratorijskim analizama kojima se ispituje hormonalni profil pacijentice, uz vaginalni ultrazvuk. Izvještava Žena.Blic.

– Obje tehnike se izvode tijekom menstrualnog ciklusa. Kako bi se utvrdila plodnost žene, provode se specifične krvne pretrage u pojedinim fazama ciklusa. 2. ili 3. dana ciklusa procjenjuje se razina hormona, a analizom ključnih hormona možemo procijeniti ovarijsku rezervu odnosno okvirnu količinu jajnih stanica koja je potrebna da bi žena postigla drugo stanje.

Tijekom drugog ili trećeg dana menstruacije procjenjuju se razine folikulostimulirajućeg hormona (FSH) i estradiola, zajedno s mjerenjem antimullerovog hormona i inhibina B.

– Provedene u laboratoriju, te pretrage uključuju hormone štitnjače koji nam omogućuju procjenu njihove funkcionalnosti. Iz tih podataka možemo odrediti hormonalni profil pacijenta.

Ukoliko se tijekom procesa pojave nepravilnosti, provode se daljnje analize. Vaginalni pregled i ultrazvuk, koji se također izvode tijekom ciklusa, daju dodatne uvide u plodnost žene.

Doktorica Mitrović objašnjava da se ultrazvučnim pregledom procjenjuje broj folikula na jajnicima, poznat kao broj antralnih folikula. U početku izgledaju kao sićušne crne točkice veličine nekoliko milimetara, ovi folikuli rastu, pucaju i ovuliraju pod utjecajem hormona. Ovaj je parametar ključan za određivanje ovarijske rezerve.

Zbrajanjem broja antralnih folikula zajedno s rezultatima laboratorijskih analiza i uzimajući u obzir dob pacijentice, možemo pouzdano procijeniti plodnost žene. Unatoč tome, važno je prepoznati da drugi elementi također utječu na reproduktivnu sposobnost, uključujući cjelokupno zdravlje žene, normalnu anatomsku strukturu maternice i otvorenost jajovoda. Osim toga, svaka bi žena trebala shvatiti da se i količina i kvaliteta jajnih stanica smanjuju s godinama, budući da ne postoji mehanizam koji bi zaustavio biološko propadanje tih stanica.

Konzistentan menstrualni ciklus služi kao pozitivan pokazatelj da je sve u redu. Ipak, to ne znači nužno da žena s redovitim mjesečnicama ima stabilan hormonski profil ili zdravu rezervu jajnika. Problemi nastaju kada su menstrualni ciklusi smanjeni na 21, 22 ili 23 dana ili kada izostaju svaki drugi ili treći mjesec.

Održiva opcija postoji za žene koje nemaju partnera i trenutno ne razmišljaju o roditeljstvu, osobito ako njihovi testovi pokazuju manji broj jajnih stanica. Imaju priliku zamrznuti svoj biološki materijal, što im omogućuje da ga odmrznu i nastave s reprodukcijom kada u budućnosti odluče imati djecu.