Na koži se mogu pojaviti crvene i bolne kvržice poznate kao potkožni prištići. Ovim izbočinama nedostaje gnojna glava, zbog čega nije pametno pokušavati ih istisnuti jer će to samo dodatno otežati kožu. Koža često pokazuje izraženo crvenilo kada se oni pojave. Manifestira se na različitim dijelovima lica kao što su obrazi, nos (najčešće), a povremeno oko očiju i vrata, kao i na tjemenu.

Liječenje prištića koji se pojavljuju na leđima može predstavljati poseban izazov zbog njihovog položaja. Potkožni prištići također se mogu neočekivano pojaviti na manje uobičajenim mjestima, poput ruku ili čak dojki.

  • Za nježnu kožu grudi preporučljivo je suzdržati se od pritiskanja mjehurića. Umjesto toga, odlučite se za nježni tretman ili pripremu.

Kako biste spriječili nastanak potkožnih prištića, ključno je održavati pravilnu higijenu kože, osobito ako je vaša koža sklona masnoći. Koristite sredstva za čišćenje i pranje kože koja su posebno formulirana za vaš tip kože. Uključite preventivne mjere kao što su često pranje lica tijekom dana, uravnotežena prehrana, bavljenje tjelesnom aktivnošću i upravljanje stresom i tjeskobom uz osiguravanje odgovarajuće količine sna.

Potkožni prištići mogu se pojaviti zbog različitih čimbenika, od kojih svaki varira u težini i razini složenosti kada je u pitanju pronalaženje rješenja. Evo nekoliko uzroka koji se često susreću:

Kombinacija hormonalnih promjena, genetske predispozicije, nedostatka odgovarajuće higijene i narušenog imunološkog sustava može doprinijeti raznim zdravstvenim izazovima.
stres Neadekvatna prehrana u kombinaciji s pretjeranim znojenjem može dovesti do zdravstvenih komplikacija.
mikroorganizama

Prisutnost unutarnjih čimbenika je evidentna, što ukazuje na to da su potkožni prištići indikativni za neravnotežu ili promjenu unutar tijela. To dovodi do prekomjerne proizvodnje sebuma ispod kože, što u konačnici rezultira razvojem gnoja. Nastala upala vrši pritisak na susjedne živčane završetke, što dovodi do nelagode, otekline i potencijalno crvenila.

Koji je najbolji način za njihovo uklanjanje?

Za rješavanje problema potkožnih prištića, jedna od učinkovitih metoda je korištenje ledenog omota. Započnite omatanjem leda u vrećicu, a zatim u meku tkaninu, nježno pritiskajući prištić otprilike 10 minuta.

Nakon primjene leda, preporučljivo je primijeniti antiseptičku otopinu na zahvaćeno područje. Ljekarne obično preporučuju antiseptike koji sadrže aloe veru. Alternativno, možete odlučiti koristiti malu količinu meda na prištiću, jer posjeduje terapeutska svojstva koja mogu učinkovito prodrijeti u kožu.

Jedan popularan i široko priznat kućni lijek je jabučni ocat koji se može pomiješati s vodom. Uronite vatu u razrijeđenu otopinu i nanesite je na zahvaćeno područje više puta tijekom dana kako biste očistili kožu oko mrlje.

Prirodno uklanjanje mrlja od akni je održiva opcija.

Tražite prirodan način da ih uklonite? Isprobajte ovaj kućni lijek – započnite i završite dan čišćenjem kože mješavinom limunova soka i mlake vode. Limun ima sposobnost ispirati toksine i eliminirati štetne tvari koje se nakupljaju ispod kože, često dovodeći do stvaranja potkožnih prištića.

Ako slučajno imate aspirin koji je lako dostupan u vašem kućanstvu, može biti vrlo koristan. Jednostavno uzmite 2-3 tablete aspirina, zdrobite ih i pomiješajte s malom količinom vode i žličicom meda. Nanesite ovaj pripravak na zahvaćenu kožu i ostavite da odstoji neko vrijeme. Osim toga, služi i kao sredstvo za piling. Završite postupak čišćenjem lica i nanošenjem hidratantne kreme.

Napravite masku tako što ćete narendati koricu naranče i pomiješati je s malom količinom vode. Nanesite ovu smjesu na lice i ostavite da odstoji otprilike 10 minuta. Alternativno, možete nježno utrljati kriške limuna na kožu ili napraviti obloge za određena problematična područja miješanjem soka od limuna s malo ružine vodice.

Da biste napravili pastu od krastavaca, temeljito izmiksajte jedan krastavac u blenderu. Dobivenu smjesu nanesite na kožu i ostavite da odstoji otprilike trideset minuta. Nakon toga kožu očistite ispiranjem mlakom vodom. Iscijedite sok iz jedne rajčice, nanesite ga na kožu i ostavite da odstoji 15 minuta. Nastavite s čišćenjem kože ispiranjem mlakom vodom.

U borbi protiv prištića kombinacija meda i cimeta pokazala se vrlo učinkovitom. Napravite domaću mješavinu tako što ćete pomiješati tri žlice meda sa žličicom cimeta u prahu. Nanesite ovaj pripravak izravno na svaki prištić i ostavite ga preko noći. Ponovite ovaj postupak svake noći prije spavanja i očekujte vidljive rezultate unutar jednog do dva tjedna.

Možete kupiti sok od aloe vere u ljekarni i nanositi ga na kožu dva puta dnevno. To će pomoći u blijeđenju ožiljaka uzrokovanih prethodnim potkožnim prištićima. Aloe vera ima poseban miris, što je čini idealnom za uključivanje u vašu rutinu njege kože dok ste na odmoru ili u slobodno vrijeme.