Danas ćemo sa vama podjeliti recept čuvenog ruskog psihologa koji otkriva znakove koji ukazuju na to da čovjek ima dobru dušu.
Recept čuvenog psihologa – evo kako da prepoznate dobre ljude od zlih osoba
Mihail Litvak, poznati ruski psiholog i psihoterapeut, postao je značajna figura u svetu psihoterapije i samorazvoja. Njegova učenja i metode su veoma popularne, a pouke se mogu naučiti iz njegovih iskustava u različitim sferama života.
- Temeljno načelo koje on podržava je pojam samospoznaje i potraga za smislom života. Ovaj koncept naglašava važnost svjesnosti, introspekcije i kultiviranja vlastitog unutarnjeg potencijala. Litvak je priznat kao začetnik CROSS sustava, namijenjenog pojedincima koji se žele snaći u stresnim okolnostima, a također je i autor mnoštva knjiga.
Ovo predstavlja njegovu metodu za razlikovanje pojedinaca čestitog karaktera od onih upitnog integriteta.
Čestit pojedinac pokazuje velikodušnost, dok zlonamjeran pojedinac pokazuje pohlepu.
Psiholozi pojedince kategoriziraju kao altruiste ili egoiste. U stvarnosti, sebičnost postoji u svakom pojedincu, iako u različitoj mjeri.
Jedan pojedinac može ispoljiti takvu krajnju sebičnost da cijeli svijet doživljava kao pozornicu namijenjenu vlastitom isticanju, a druge promatra samo kao svoje podređene. Nasuprot tome, druga osoba može biti spremna podnijeti bilo kakvu žrtvu za dobrobit voljenih osoba, rođaka, prijatelja i zapravo svih drugih.
Pravi karakter pojedinca može se raspoznati po tome u kojoj mjeri on pokazuje:
Sposoban da se učini dostupnim ako se ukaže potreba.
Sposoban je odreći se onoga što mu je nepotrebno.
Proživljava li osjećaje zavisti ili ne?
U kojoj je mjeri spreman izdržati za dobrobit onih koji su mu dragi?
Ako pojedinca vodi sebičnost, on će svoje interese staviti iznad svega, bez obzira na potrebe i brige onih u njegovoj blizini.
Čestit – hrabar, zlonamjeran – plah.
Često, pojedinac može doživjeti ljutnju kao rezultat temeljnih strahova u vezi s bezbrojnim neizvjesnostima prisutnim u svijetu.
Na primjer, suzdržava se od maženja mačke zbog njezine percipirane “nehigijenske” prirode, što ga navodi da na druge gleda sa sumnjom, smatrajući ih inherentno nepoštenima. Stalno gaji sumnje u sve, unatoč tome što nikada nije osobno doživio prijevaru ili nezakonite radnje.
Čestit pojedinac ostaje neopterećen takvim brigama. Iako ga ljudi u njegovoj blizini mogu smatrati nedostatkom pažnje, on se suzdržava od toga da mu um bude zamagljen mučnim mislima o mogućnosti da netko ili nešto bude štetno, opasno ili zlonamjerno.
Svakako, čestit pojedinac razborito je oprezan, ali samo u okolnostima u kojima je to doista opravdano i prikladno kontekstu.
- Suprotno tome, pojedinca koji je često ljutit rijetko karakterizira visoka razina emocionalne inteligencije, koju ne treba zamijeniti s pukom intelektualnom sposobnošću.
Pojedinci zlonamjernog raspoloženja često se bore da shvate perspektive drugih, što u njima potiče osjećaj ljutnje; posljedično, smatraju da im je izazovno pokazati velikodušnost, otvorenost ili ljubaznost.
Dobrog čovjeka ne definira kukavičluk. Iako povremeno može pokazati pretjeranu smjelost, on posjeduje velikodušnu prirodu i s njim je ugodno razgovarati.
Zlonamjeran pojedinac neprestano će gajiti strahove od svega i održavati sumnju prema svim ljudima.
Pojedinac hvale vrijednog karaktera prepoznaje odraz sebe u drugima. Takva osoba nastoji identificirati i priznati te sličnosti među pojedincima. Posljedično, ovo prepoznavanje potiče nesvjesni osjećaj simpatije, koji ne samo da poboljšava osobno blagostanje, već također potiče težnju za kreposnim djelima.
Pojedinac kojeg karakterizira negativnost ili ljutnja uočava razlike i nije naklonjen dijalogu, već radije razdvajanju.
Pojedinci ove prirode često percipiraju samo negativne aspekte svoje okoline. Ovakva perspektiva proizlazi iz vlastitog neprijateljstva i agresije prema svijetu, što nepovoljno utječe na njihovo raspoloženje, kao i na raspoloženje onih oko njih. Takva je atmosfera neugodna za sve uključene.
Čestit pojedinac dosljedno traži zajedništvo s drugima, što u njoj potiče osjećaj empatije, privlačeći tako ljude prema sebi. Posjeduje razumijevanje onih u svojoj blizini i cijeni privrženost koju joj iskazuju.
Mihail Litvak tvrdi da čestit pojedinac prepoznaje sličnosti s drugima, dok zlonamjerna osoba uočava razlike.