Tjesteninu svi volimo praviti i jesti. Ona se možet praviti na brezbroj načina, ali u njenoj pripremi mnogi griješe, a koja je to greška sa kojom se mnogi susreću pročitajte u današnjem članku.

Tjestenina, koja je topla, ukusna i brza za pripremu, neprimjetno se uklapa u prehranu brojnih pojedinaca, posebno onih koji žele izgubiti težinu. U kombinaciji s povrćem i hranjivim proteinima, tjestenina može biti uravnotežen i zasitan obrok. Unatoč tome, osobni trener Tom Hal upozorava da manja pogreška u pripremi tjestenine može rezultirati nenamjernom potrošnjom kalorija, što potencijalno komplicira napore za mršavljenje.

U videu na TikTok-u, Hal objašnjava uobičajenu pogrešku koju mnogi pojedinci čine kada mjere porcije tjestenine, a koja može rezultirati unosom znatno više kalorija od očekivanog. Tvrdi da ovo pitanje proizlazi iz zabune oko toga odnosi li se težina navedena na pakiranju na suhu ili kuhanu tjesteninu.

Hal u videu pojašnjava: “Pakiranje pokazuje da se od 75 grama suhe tjestenine obično dobije 180 grama kuhane tjestenine. Iako možete previdjeti ovu informaciju, pozornost će vam se vjerojatno preusmjeriti na odjeljak koji navodi da 180 grama sadrži 286 kalorija. Posljedično, možete izvažite 180 grama suhe tjestenine, što je znatna količina, i pretpostavite da je to jednako 286 kalorija, međutim, bitno je izmjeriti 75 grama suhe tjestenine, jer se tijekom procesa kuhanja povećava volumen.

Dobre smjernice za one koji žele smanjiti svoju težinu.

Hal u videu ilustrira usporedbu dviju količina: jedne koja se sastoji od 75 grama suhe tjestenine i druge od 180 grama. Ističe značajnu razliku u količini hrane nakon procesa kuhanja. Hal upozorava da ako se pripremi pogrešna količina tjestenine, rezultirajuća porcija može premašiti 600 kalorija.

Hal objašnjava da razlika u težini proizlazi iz činjenice da tjestenina upija vodu i rasteže se tijekom kuhanja. Dok je ranije smatrao da kuhanje tjestenine samo u vodi ne utječe na kalorijski sadržaj, sada prepoznaje njen značaj. “Ova tema može biti zbunjujuća, ali nadam se da sam je razjasnio”, primjećuje Hal. Za one koji žele smršavjeti nepoželjno je konzumiranje prevelikih količina tjestenine. Ove smjernice će olakšati kontrolu porcija.

Videozapis je izazvao različite reakcije na platformama društvenih medija, a mnogi su izrazili zahvalnost Halu na njegovim vrijednim smjernicama. Jedan je korisnik primijetio: “Vau, hvala. Nisam ga registrirao do sada. Napomena za sve: ispravno pročitajte podatke o nutritivnoj vrijednosti.” Drugi korisnik je pridonio: “Bio sam svjestan toga, ali znam da mnogi pojedinci postanu zbunjeni, tako da je video fantastičan.

  • Ovim preporukama Tom Hal pomaže pojedincima u stjecanju jasnijeg razumijevanja potrošnje kalorija i učinkovitog upravljanja njome, čime im pomaže u postizanju njihovih ciljeva gubitka težine.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.