Kada smo bolesni, hranu možda nećemo dočekati raširenih ruku, ali pravilan odabir hrane i pića pomaže olakšati tijek bolesti, pridonosi jačanju živčanog sustava i pomaže oporavku. To će biti korisno u pomaganju i brzom suočavanju s hladnim imunološkim sustavom – smanjujući njegovu manifestaciju i trajanje

Čaj od kamilice
Orasi: vrhunska protuupalna hrana, plus pojačivači imunološkog sustava bakar i folna kiselina. Orašasti plodovi izvrstan su izvor vitamina E, B6, bakra i folne kiseline. Najnovija istraživanja pokazuju da orasi smanjuju razinu stresa; nekontrolirani stres slabi imunološki sustav. Za grickalice; orasi, sušene višnje…

Kurkuma

Kurkuma je dobra, ali što je s kurkuminom? Kurkumin povećava aktivnost imunoloških stanica i učinkovitost protutijela uz to što je snažan protuupalni spoj. A za upotrebu kurkuma najbolje ju je kombinirati s crnim paprom. Za pojačano djelovanje na organizam pospite po juhama, varivima ili bilo kojem jelu s povrćem.
Sušene višnje
Ovaj proizvod je, osim toga, bogat antioksidansima. Štoviše, suhim trešnjama smanjuje se rizik od bolesti gornjih dišnih putova, a uz to se jača imunološki sustav. Višnje podržavaju zdrav san zbog sadržaja melatonina. Kad ljudi dovoljno spavaju, manja je vjerojatnost da će dobiti virus ili se prehladiti.

Orasi
Orasi su odmah među najboljim protuupalnim namirnicama i sadrže pregršt hranjivih tvari ključnih za jačanje imuniteta, poput vitamina E, B6, bakra i folne kiseline. Najnovija istraživanja dokazala su da orasi smanjuju razinu stresa; istovremeno, nekontrolirani stres slabi imunološki sustav. Orašasti plodovi i sušene trešnje idealni su međuobrok.

Maslinovo ulje
Maslinovo ulje obiluje antibakterijskim svojstvima. Antioksidansi štite upalna stanja, uključujući dijabetes, bolesti crijeva i pretilost. Sprej od maslinovog ulja dovoljan je za postizanje učinka.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.