Svi mi nekada imamo bol u stomaku koju sa vremena na vrijeme zanemarimo, ali nekada je potrebno da preuzmemo stvar u svoje ruke, jer neki bolovi mogu biti znakovi početka neke opasnije bolesti.

Bol u trbuhu može signalizirati niz bolesti i stanja, zbog čega je ključno identificirati temeljni uzrok kako bi se započelo odgovarajuće liječenje. Nelagoda u predjelu želuca, osobito u središnjem epigastričnom području, može ukazivati ​​na više mogućih bolesti. Bitni detalji za točnu dijagnozu uključuju fizičke preglede, laboratorijske pretrage, ultrazvuk abdomena i povremeno gastroskopiju.

Mogući razlozi za nelagodu u trbuhu:

Gastritis se odnosi na upalu sluznice želuca, koja dovodi do simptoma kao što su bol, mučnina i povraćanje. Ovo je stanje često povezano s čimbenicima poput stresa, konzumacije alkohola i određenih lijekova.

Refluksna bolest nastaje kada želučana kiselina teče natrag u jednjak, što dovodi do nelagode i osjećaja pečenja u želucu, osobito nakon obroka.

Akutna gastroezofagealna bolest: ovo stanje može dovesti do nelagode u trbuhu kao rezultat oštećenja sluznice jednjaka.

Peptički ulkus: ulkus koji zahvaća sluznicu želuca ili dvanaesnika može izazvati bol, osobito kada je želudac prazan ili tijekom noći.

Žučni kamenci mogu uzrokovati nelagodu u gornjem desnom dijelu trbuha, često praćenu osjećajem mučnine i epizodama povraćanja.

Pankreatitis: upala gušterače može dovesti do intenzivne nelagode u gornjem dijelu trbuha koja se može proširiti na leđa.

Problemi s jetrom: nelagoda može biti povezana s jetrenim stanjima poput hepatitisa ili ciroze.

Daljnji detalji i znakovi:

Pritiskajuća ili žaruća bol: kada se ova nelagoda pojavi tijekom noći i na prazan želudac, to može sugerirati prisutnost duodenalnog ulkusa. Nasuprot tome, čir na želucu obično proizvodi simptome nakon obroka.

Funkcionalna dispepsija je probavno stanje koje može dovesti do nelagode zbog prejedanja prije spavanja ili konzumiranja alkohola.

Procjena i upravljanje:

Fizički pregled i povijest bolesti, uključujući pojedinosti o simptomima, lijekovima, obiteljskoj pozadini i načinu života, ključni su za postavljanje točne dijagnoze.

Dijagnostički testovi, uključujući analizu krvi i razne preglede, mogu pomoći u određivanju izvora tegoba.

Ultrazvuk abdomena: Ovaj se postupak koristi za procjenu organa i otkrivanje problema poput žučnih kamenaca ili ozljeda jetre.

Gastroskopija je endoskopski postupak koji omogućuje izravnu vizualizaciju sluznice želuca i dvanaesnika. Ovaj pregled se koristi za dijagnosticiranje stanja kao što su gastritis, čir i razne druge bolesti.

Liječenje: Ako se dijagnosticira gastritis ili peptički ulkus, pristup može uključivati ​​lijekove za snižavanje želučane kiseline, izmjene u prehrani i, u određenim slučajevima, kiruršku intervenciju.

Neugoda u trbuhu, osobito ako vam ometa san, zahtijeva ozbiljnu pozornost i važno je posavjetovati se s liječnikom kako biste identificirali temeljni problem i započeli odgovarajuće liječenje.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.