– Da li znate koja je biljka, koja se nalazi na našoj naslovnoj fotografiji? Vjerujemo da ste svi pomislili da je riječ o kadulji ili nekoj drugoj travi, međutim, mi danas govorimo o krijesu koji se toliko i ne pominje na ovim prostorima….
Vrijesak ili vrijesak, kako ga obično nazivaju, je visoki zimzeleni polugrm koji je stekao veliko cijenjenje zbog brojnih ljekovitih svojstava. Ova biljka posebno je poznata po svojoj sposobnosti da otapa širok spektar kamenaca, čisti krvotok i ublažava stanja kao što su reumatizam, artritis i giht. Osim toga, služi kao dragocjeno oružje u borbi protiv infekcija bubrega, mokraćnog mjehura i urinarnog trakta. Vrijesak posjeduje mnoštvo ljekovitih spojeva kao što su arbutin, tanin i saponin, s posebnim naglaskom na njegova svojstva otapanja kamenca. U tradicionalnoj medicini vrijesak se smatra moćnim lijekom za razne vrste kamenaca. Međutim, postizanje optimalnih rezultata zahtijeva nepokolebljivu predanost i dosljednu konzumaciju čaja od vrijeska tijekom nekoliko mjeseci.
- Infuzija dobivena od cvjetova vrijeska, posebno onih sakupljenih tijekom jeseni, naširoko je priznata zbog svoje iznimne učinkovitosti u borbi protiv žučnih kamenaca, bubrežnih kamenaca i kamenaca u mjehuru. Nadalje, vrijesak ima značajnu ulogu u ublažavanju upala u različitim dijelovima tijela, uključujući bubrege, mjehur, mokraćne kanale, prostatu, jajovode i jajnike.
Osim toga, ovaj biljni lijek poboljšava protok krvi, snižava razinu šećera i lipida u krvi te pomaže u borbi protiv ateroskleroze, slabe cirkulacije u donjim ekstremitetima i promjenjivog krvnog tlaka. Vrijesak se obično koristi u obliku čaja, a služi kao lijek za unutarnje i vanjske bolesti. Terapeutska svojstva vrijeska proširuju se na liječenje kožnih stanja poput osipa, ekcema, prištića, lišajeva i gljivica. Osim toga, kupke od vrijeska koriste se za ublažavanje upale oka, glaukoma i konjunktivitisa, dok oblozi od ove biljke nude olakšanje za te iste očne tegobe.
Mala, grmolika višegodišnja biljka poznata kao vrijesak uspijeva u sušnom vapnenačkom tlu. Ovaj se grm koristi kao prirodni lijek za razne bolesti, posebice u liječenju kožnih rana, gljivičnih infekcija i sličnih stanja. Uzgajan zbog svojih aromatičnih svojstava, vrijesak se može pohvaliti karakterističnim karakteristikama kao što su njegovi sjajni, vitki listovi i fini bijeli cvjetovi s ružičastom nijansom. Dok biljka vrijesak može cvjetati u različitim nijansama, najčešće se prepoznaje kultivirana sorta. Obično se berba biljaka odvija u kolovozu i rujnu, posebno tijekom razdoblja cvatnje.
Metoda uključuje čupanje cvjetova sa stabljike ili skupljanje cijelog gornjeg dijela stabljike zajedno s cvjetovima. Nakon toga, cvjetovi i stabljike se suše na dobro prozračenom i zasjenjenom mjestu. Što se tiče staništa, vrijesak obično uspijeva u prostranim područjima gdje postoji značajna populacija ove vrste. Pokazuje sklonost prema kiselim tlima i obično se može naći u suhim, suncem obasjanim šumama, a povremeno čak i na livadama. Može doći do nejasnoća kada se govori o vrijesku i vrijesku jer su to različite botaničke vrste. Pravi vrijesak, znanstveno poznat kao Calluna vulgaris, zaštićena je biljka koja se može pronaći u cijeloj Europi i Maloj Aziji.
Njegovi cvjetovi pokazuju nijanse ružičaste do ljubičaste, za razliku od bijelih cvjetova vriska. Nadalje, posjeduje različite komponente i utjecaje na ljudsko tijelo. Kemijski sastav vrijeska sastoji se od arbutina i hidrokinona, dok dijelovi cvijeta sadrže razne fermente, glikozide, tanine, saponine i mineralne tvari poput cimola, korvakrola, tanina, fumarne kiseline, kalija, kalcija, željeza, fosfora i natrij. Primarna primjena ljekovitih pripravaka na bazi vrijeska je za: U slučajevima problema s bubrezima, infekcija mokraćnog mjehura, kamenaca u mokraćnom mjehuru, infekcija mokraćnog sustava (posebice E. coli), cistitisa i drugih komplikacija mokraćnih organa, uočeno je povećanje izlučivanja urina.
Nadalje, vrijesak se koristio za liječenje sluzi i bronhijalnog katara, želučanih i crijevnih problema, bolesti mjehura, pročišćavanje krvi kod reumatskih bolesti, kožnih oboljenja poput ekcema i osipa, kao i za ispiranje i obloge. Također je učinkovit u rješavanju problema s prostatom, uključujući infekcije i povećanu prostatu, poboljšava rad srca, liječi nesanicu (posebno dugotrajnu nesanicu zbog svojih lakih opijatskih svojstava), regulira metabolizam i bori se protiv crijevnih napadača kao što su amebe i crvi.