– Kako je moderna medicina iteako uznapredovala, u fazi dobijanja djeteta danas je apsolutno sve moguće. Žene tako mogu sa 35+ godina da postanu majke i to sa puno starijim partnerom. Međutim, tada se javljaju i rizici da dijeca i neće biti 100% zdrava.
Voditeljica BBC 5 Live i BBC Breakfasta Rachel Burden (49) smatra da je njezina odluka da u 41. godini po četvrti put postane majka bila krajnje sebična. Odnosno, kako ističu i ona i njezin suprug, kolega novinar Luka Mendam, njezini su postupci bili nepromišljeni.
- – Imala sam tri vrlo nekomplicirane trudnoće i vrlo sam nepromišljeno pretpostavila da će i četvrta trudnoća biti ista, koliko god godina imala – rekla je Rachel i dodala: – Dolazim iz velike obitelji – jako želim da moja obitelj bude ovakva jer nema ništa ljepše od ovoga. U trenutku kada smo Luke i ja ispratili svoje treće dijete u školu, sjedili smo sami za stolom i mislili: “Oh, ovo je tako dosadno.”
Kad je četvrti put bila u drugom stanju, dugo je uvjeravala muža da će sve biti u redu.
- – Imala sam tada 40-41 godinu, bila sam trudna i rekla sam mu na neki način: “Bit će sve dobro, jedva ćeš to primijetiti”. Kako je trudnoća odmicala, sve sam više bila napuhnuta. Mama mi je jednom prilikom rekla: “Nešto nije u redu s ovim”, ali ja to nisam htjela priznati – objasnila je voditeljica. Kad je otišla u bolnicu na pregled, otkrila je da Rachel ima sve simptome preeklampsije – stanja koje uzrokuje visoki krvni tlak tijekom trudnoće i može biti opasno ako se ne liječi.
Bebu Henrija rodila je 2016. u 31. tjednu trudnoće, samo 36 sati nakon dijagnoze.
– Jako sam sretna jer je mala, ali zapravo zdrava beba. Svatko tko je rodio malu bebu znat će da je njihova koža tako tanka i krhka – još bi trebala biti u vama. Ali bili smo dobro zbrinuti i trebalo mu je osam tjedana da izađe van, pojede i naraste i dođe do veličine koju bi trebao biti, poput novorođenčeta – rekla je za podcast.
Stručnjaci ističu da su žene starije od 40 godina izložene većem riziku od komplikacija poput preeklampsije, hipertenzije i dijabetesa tijekom trudnoće. No statistike pokazuju da se žene sve kasnije odlučuju postati majke.
Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u 2015. broj trudnica u četrdesetima prvi je put premašio broj trudnica u dvadesetima.
BONUS VIJEST:
Psihologinja i psihoterapeutkinja Smiljana Grujić priznata je stručnjakinja u razvoju edukativnih programa za odrasle i djecu osmišljenih da ih potaknu na razmišljanje, komunikaciju i stjecanje znanja i vještina kroz rad. Posebno se fokusira na emocionalnu inteligenciju i nesporazume u odnosima.
U Zakladi Novak Đoković radi kao voditeljica projekata i redovito odgovara na pitanja roditelja.
Zaklada za koju radite fokusirana je na djecu, roditelje i stručnjake i organizira konferenciju za sve njih u svibnju. Možete li nam reći nešto više o tome?
– Zaklada Novak Dokovich nastavlja svoju misiju podrške djeci i onima koji utječu na njihov razvoj iz različitih perspektiva. Naša Zaklada će 10. svibnja u dvorani MTS-a organizirati konferenciju za stručnjake i roditelje pod nazivom “Roditeljske perspektive: osjećaji i jasne granice”. U program su uključeni regionalni i nacionalni stručnjaci koji rade s djecom, roditeljima i stručnjacima. Zajedno ćemo razmjenjivati iskustva, različite primjere iz prakse i učiti jedni od drugih, a sve u cilju pružanja podrške obiteljima: Preuzmimo odgovornost, kako god se osjećali.
- – Koristim priliku da pozovem sve stručnjake koji rade u odgojno-obrazovnim ustanovama te roditelje i druge brižne osobe da nabave ulaznice i osiguraju mjesto na konferenciji. Ulaznice se mogu kupiti preko Tickets.rs, kupovinom ulaznice svi učestvuju u ostvarenju plemenitog cilja, a to je obnova i opremanje užičkog vrtića i proširenje kapaciteta jaslica. Naši osnivači Novak i Jelena Đoković i svi mi koji radimo u Zakladi vjerujemo da svi možemo činiti dobro, a zauzvrat imamo priliku obogatiti svoje živote. Kako bismo se sami osjećali dobro, važno je da njegujemo duh solidarnosti i da jedni drugima što više poboljšavamo kvalitetu života. Ovo je prilika da učinite upravo to.
Roditelji često odgajaju svoju djecu prema vlastitim stilovima roditeljstva ili su ovisni o svojoj intuiciji – odgajaju svoje potomke prema vlastitom odmjerenom osjećaju za dobrobit svoje djece. Po vašem mišljenju, gdje su napravili prvu grešku?
– Jako dobro pitanje. Roditelji bi trebali slijediti svoj unutarnji glas, kritički razmišljati o svojoj roditeljskoj ulozi i biti svjesni koje vrijednosti žele podržavati u razvoju svoje djece, razmisliti o tome koje kvalitete žele da njihova djeca imaju i kakvu osobu žele da budu postati . Izazovi nastaju kada su dugoročni ciljevi djece u sukobu sa svakodnevnim poslovima roditelja.