Bila sam mladenka koja se borila pronaći vjenčanicu koja mi odgovara po veličini, a kad sam vidjela fotografije s vlastitog vjenčanja, rasplakala sam se. Danas se jedva prepoznajem!

Belinda Brody (31) iz Pertha došla je do bolne i ponižavajuće spoznaje da se osjeća “previše debelom za putovanje” nakon dugo očekivanog putovanja na Bali i Tajland sa suprugom i sinom. Tijekom njihova putovanja iza leđa je na svakom koraku doživljavala smijeh koji joj je upućivan, a ponekad su joj se pojedinci i otvoreno rugali.

“Ova žena, koja je tada težila 145 kilograma, sjeća se da su je prodavači brzo otpustili u svakoj trgovini u koju je ušla, govoreći joj da je prevelika za sve što joj ne stane.

Tada je zaključila da je u svemu došla do svog limita i donijela odluku da pod svaku cijenu smršavi. Nakon što je uspješno izgubila oko 60 kilograma, sada tvrdi da konačno može putovati bez brige. Trenutačno teška 70 kilograma, svoju novu, vitku figuru izražava želju pokazati na luksuznim putovanjima diljem svijeta, od Novog Zelanda do Francuske, pa do Norveške i Španjolske.

– Zbog težine od 130 kilograma putovanja su mi bila nevjerojatno zahtjevna. Strahovala sam od svakog putovanja, osjećala sam tjeskobu u zrakoplovima zbog straha da će se vitkiji putnici buniti što sjede pokraj mene. I na Baliju i u Tajlandu izmamio sam začuđene poglede lokalnog stanovništva i turista, a mnogi su mi se izravno smijali. – Mislim da mještani nisu namjeravali biti neljubazni; nego je to jednostavno njihov način razmišljanja. Nedostaju im filteri koje mi posjedujemo i vrlo su jednostavni. Možda ta izravnost ide u prilog, jer se postavlja pitanje bih li smršavila bez njihovih reakcija – razmišlja Belinda.

Po povratku s putovanja odbacila je sve namirnice koje je do tada konzumirala – tijesto, slatkiše i tjesteninu – zamijenivši ih obiljem proteina uz svježe voće i povrće. Nadalje, svako jutro trči i često posjećuje teretanu.

 

BONUS TEKST

  • Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.