– Bijeli luk je ubjedljivo najveći i najbolji antibiotici na svijetu, a jedina njihova mana je ta, da imaju jako intenzivan i duh okus. Koristi se u kuvanju, i u čorbama je itekako poseban, te mu daje jednu novu i posebnu dimenziju. Slijedi i priča o tome, kako ga možete posaditi i u zimskom periodu…..

Danas nam je cilj razjasniti proces sadnje češnjaka u zimskoj sezoni, točnije između kraja rujna i kraja listopada. Nakon što sam osobno eksperimentirao s ovom metodom, mogu pouzdano reći da je to izbor s kojim ćete biti zadovoljni! Ključni čimbenik je osigurati da češnjak bude posađen prije nego što se tlo smrzne, što će biljci omogućiti dovoljno mogućnosti da razvije svoje korijenje. Nema žurbe jer proces uzgoja češnjaka traje otprilike tjedan dana.

Kako bi se jamčilo da se sjeme ne smrzne i da može izdržati zimu, važno ga je posaditi barem tjedan dana prije mraza. Moj omiljeni pristup uzgoju češnjaka je korištenje novina, često nazvan lijenom metodom, koja zahtijeva vrlo malo truda! Priprema za sadnju češnjaka uključuje nekoliko koraka. Započnite postavljanjem kante s vodom uz cvjetnjak. Zatim uzmite stare novine i presavijte ih dok ne postignu debljinu jednaku četiri stranice.

Stavite presavijene novine na krevet, a zatim natopite ovaj sloj stranica vodom, rasporedite ih po cijeloj površini, pazeći da se dovoljno preklapaju za potpunu pokrivenost i zaštitu kreveta. Kada se novine navlaže, dobivaju fleksibilnost, sigurno prianjaju na površine i ostaju na mjestu čak i u uvjetima vjetra. Kako bi se poboljšala zaštita, na vrh se može dodati sloj komposta.

Klin se koristi za stvaranje bunara jednake dubine, dubine približno 10 cm. Ako tražite alternative, umjesto novina možete odabrati različite vrste papira. Na primjer, možete razmisliti o korištenju starih, nekorištenih tapeta ili pulpe koju obično koriste slikari. Tijekom zime djeluju kao štit od hladnoće, dok u proljeće onemogućuju rast trave i korova, a na kraju ih razgrađuju gliste. Slama ili pokošena trava idealni su za uzgoj češnjaka, ali neophodna je prethodna priprema površine. Nadalje, ovaj sloj malča štiti tlo od mraza tijekom cijele zimske sezone.

Posljedično, glavice se povećavaju, dok lišće ostaje ravno. Štoviše, dali ste nam neke vrijedne prijedloge. Naša čitateljica, gospođa Ana, prenijela je ovo: “Preko češnjaka koji sam posadila stavljam listove kruške, a kada se raspadnu, prelazim na listove javora. Korovi teško uspijevaju ispod njih, a kao češnjak Međutim, lišće oraha služi kao odličan malč za češnjak, a na gredicu se može staviti lagani sloj piljevine.

DOPUNSKI TEKST;

Kokosova palma, koja se u brojnim tropskim kulturama naziva “drvo života”, daje plod poznat kao kokos (Cocos nucifera). Ovo svestrano voće ima višestruke funkcije, poput prehrane, proizvodnje ulja i upotrebe u kozmetici i građevinskim materijalima. Dok svoje podrijetlo vuče iz tropskih obala jugoistočne Azije, kokos se danas uzgaja u tropskim i suptropskim regijama diljem svijeta. Botaničke značajke otkrivaju da kokosova palma može narasti u visinu od 20 do 30 metara, pokazujući duge, peraste listove koji krune vrh stabla. Njegovi plodovi su veliki i ovalnog oblika, obavijeni čvrstom, vlaknastom ljuskom.

Unutar voća nalazi se jestivo meso (često se naziva i piletina) i kokosova voda, osvježavajuća tekućina koja ispunjava unutrašnjost. Kokosove palme uspijevaju u toplim, vlažnim okruženjima gdje se temperature kreću od 25°C do 30°C. Za optimalan rast zahtijevaju punu sunčevu svjetlost i tlo koje je dobro drenirano i bogato hranjivim tvarima.

Obično se kokosove palme uzgajaju u bogatom tlu u blizini obale kako bi imale koristi od slane vode koja pomaže njihov rast. Iako je ključno zalijevati ih, osobito tijekom sušnih razdoblja, pretjerano zalijevanje može rezultirati truljenjem korijena. Ova stabla općenito počinju davati plodove u dobi između 6 i 10 godina i imaju životni vijek koji se može produžiti do 80 godina.