Baka Anka, koja je nedavno obilježila izvanredne 93 godine života, odlučila je prenijeti svoje spoznaje i upute o zdravlju i dugovječnosti. S tako bogatim iskustvom, Anka je kvalificirana informirati nas o tome što koristi našem zdravlju, a što ne.

Anka je ponudila dvije bitne upute. Ističe da je održavanje zdravog načina života ključno za dugovječnost. Jedan od primarnih čimbenika koje pripisuje svom dugom životu je izbjegavanje alkohola. Ne samo da alkohol predstavlja fizičku opasnost za tijelo, već također može ozbiljno utjecati na mentalno blagostanje. “Uvjerena sam da je moj izbor da ne konzumiram alkohol odigrao značajnu ulogu u mom daljnjem zdravlju i uživanju u ovim godinama”, navodi Anka.

Anka ističe važnost održavanja nutritivne prehrane i bavljenja tjelesnim vježbama, uz apstinenciju od alkohola. Njeni obroci uglavnom se sastoje od voća, zelenog povrća, zobenih pahuljica i klica. Za doručak predlaže konzumiranje žitarica ili mueslija u kombinaciji s klicama i nemasnim jogurtom za povećanje razine energije. Dodatno, preporuča korištenje masažne rukavice za masažu tijela prije rada, nakon čega slijedi tuširanje i nanošenje mlijeka ili ulja za tijelo.

  • Anka je primijetila da se njezin produljeni životni vijek može djelomično pripisati njezinom produljenom iskustvu da živi sama kao udovica. Iako bi se to moglo smatrati nekonvencionalnim, ona je uvjerena da samoća može polučiti korisne rezultate, uključujući smanjenje stresa i minimiziranje negativnih utjecaja drugih.

Anka savjetuje da je odabir naše tvrtke ključan. Biti u prisutnosti negativnih osoba može nam iscrpiti energiju i povećati stres. Zbog toga je bitno tražiti pozitivne ljude koji nas podižu i povećavaju našu sreću.

Anka ističe važnost pravilnog držanja tijela. Ona savjetuje: “Držite leđa ravno dok sjedite ili hodate. Nepravilno sjedenje može vršiti pritisak na unutarnje organe i opteretiti tijelo”, napominje.

Baka Anka svojom mudrošću i spoznajama pokazuje da male prilagodbe u životnom stilu mogu uvelike utjecati na zdravlje i životni vijek.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

  • Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.