Hitna reakcija ključna je kada se suočite s anafilaktičkim šokom, vrlo teškim stanjem opasnim po život. Ako se ne liječi, anafilaktički šok, brza alergijska reakcija izazvana izlaganjem alergenu, može brzo napredovati u opasno stanje koje predstavlja značajnu prijetnju životu.

Anafilaksija, teška alergijska reakcija, obično nastaje zbog netolerancije na određenu hranu, lijekove, ubode insekata i lateks. Iako su ovo primarni okidači, važno je napomenuti da se anafilaksija također može manifestirati kao odgovor na tvari koje su se prethodno tolerirale bez problema. Posljedično, ova po život opasna reakcija može se pojaviti neočekivano iu odnosu na bilo koji potencijalni alergen.

Kada dođe do anafilaktičkog šoka, mozak komunicira s imunološkim sustavom, izazivajući intenzivan odgovor na alergen koji je progutan, dodirnut ili udahnut. U obrani, tijelo otpušta značajne količine histamina kako bi se borilo protiv alergije.

Anafilaktički šok obično manifestira lokalizirane simptome na određenom području tijela. Međutim, postoje slučajevi težih reakcija gdje se odgovor širi cijelim tijelom, utječući na dišni sustav. U tim je slučajevima ključno potražiti hitnu liječničku pomoć kako bi se spriječio brz i potencijalno smrtonosan ishod.

Od svakih 10.000 pojedinaca, statistički gledano, samo mali dio će doživjeti teški oblik anafilaksije, dok će približno 20 posto populacije pokazati srednje tešku kliničku sliku alergijske reakcije.

  • Početak anafilaktičkog šoka je nagao i neočekivan, brzo napreduje do najtežih simptoma u kratkom vremenskom roku od nekoliko minuta do trideset minuta. Ozbiljnost situacije značajno eskalira kada zahvati dišne ​​putove ili rezultira vaskularnim kolapsom i nesvjesticom. Ovi scenariji predstavljaju visok rizik od smrti.

Već dulje vrijeme prevladavajuća boljka suvremenog društva ostaje neotkrivena: prepoznavanje Hashimoto sindroma. Glavni uzročnici anafilaktičkog šoka su sljedeći:

Uobičajeni alergeni u hrani uključuju kikiriki, razne vrste orašastih plodova (s posebnim naglaskom na bobičasto voće), jaja, kravlje mlijeko, soju, pšenično brašno i plodove mora.

Među najznačajnijim lijekovima u povijesti su penicilin, aspirin i razne vrste anestetika.

Od hormona, inzulin, estradiol i metilprednizolon igraju značajnu ulogu u različitim fiziološkim procesima.

Ubodi insekata kao što su pčele, ose i stršljeni mogu uzrokovati nelagodu i bol.

Lateks je gumeni materijal koji se koristi u proizvodnji medicinskih rukavica.

Okolnosti koje uključuju izloženost naporu, hladnom vjetru ili ekstremno hladnoj vodi mogu utjecati na pojedince.

Ako se hitna medicinska pomoć, uključujući i davanje adrenalina, ne pruži odmah u slučajevima teškog anafilaktičkog šoka, smrt može nastupiti u roku od nekoliko minuta! Većina smrtnih slučajeva kao posljedica anafilaksije pripisuje se komplikacijama koje pogađaju respiratorni i kardiovaskularni sustav, pri čemu su osobe koje već imaju opstruktivne bolesti pluća posebno osjetljive.

Rizik od pojave anafilaksije kod beba relativno je nizak zbog nepostojanja snažnih alergena u njihovoj ranoj prehrani, čime se smanjuje vjerojatnost razvoja takvog scenarija.

  • Hitno prepoznavanje i liječenje su imperativ kada se radi o anafilaktičkom šoku, koji se smatra jednim od najhitnijih stanja u medicini. Ključno je postaviti bolesnika u ležeći položaj i podići noge. Ako je izvedivo, bitno je odmah eliminirati alergen (prekinuti davanje lijeka ili ukloniti ubod ose, na primjer) i osigurati pacijentu odgovarajuću opskrbu kisikom (u najboljoj mogućoj mjeri s obzirom na situaciju). Bez odlaganja treba kontaktirati hitnu medicinsku pomoć.

Za osobe koje su sklone alergijama, ključno je da budu dodatno oprezni kada eksperimentiraju s bilo kojom od ovih namirnica, lijekova ili tretmana. Ovo je osobito važno u situacijama u kojima trenutna ili bilo koja vrsta hitne medicinske pomoći možda nije dostupna, kao što je tijekom godišnjeg odmora, na kruzerima, u ruralnim područjima ili na drugim udaljenim mjestima gdje medicinska pomoć može kasniti. Osim toga, preporučljivo je stalno nositi antihistaminik jer može pomoći u ublažavanju simptoma anafilaksije i spriječiti njezino napredovanje.