U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o ujedu ose ili stršljenja, koje može da bude i više nego neugodno. Nakon toga, malo se dotičemo i same umjetnosti u svijetu….

Ubod ose ili stršljena, ili ubod nekog drugog kukca, može biti uznemirujući, ali općenito nije ozbiljan. Međutim, kod nekih ljudi ubod može izazvati tešku alergijsku reakciju poznatu kao anafilaktički šok. To će zahtijevati hitnu liječničku pomoć. Ako je ubod još uvijek u koži, potrebno ga je odmah izvaditi. Ostružite ubod plosnatim materijalom poput oštrice britve ili kreditne kartice vrlo pažljivo. To je zato što se stiskanjem može ubrizgati više otrova; stoga pincetu treba izbjegavati. Hladni oblog: Uklonite ubod i stavite hladni oblog (led u krpu) kako biste smanjili bol i oteklinu. Držati stisnuto 10-15 minuta. Podizanje zahvaćenog dijela tijela: Ako je moguće, podignite kako biste smanjili oteklinu i spriječili širenje otrova.

Praćenje simptoma: Male otekline i crvenilo obično nestaju unutar nekoliko sati. Nakon većine uboda insekata javlja se blaga oteklina i crvenilo, ali nestaju unutar nekoliko sati. Ako je oteklina jaka ili se širi velikim dijelom tijela, potražite liječničku pomoć. Antihistaminici: To je opcija za smanjenje svrbeža i oticanja od blagih alergijskih reakcija. Kada potražiti hitnu medicinsku pomoć Teška alergijska reakcija: Osoba može doživjeti anafilaktički šok nakon uboda ose ili stršljena ako ima sljedeće simptome: poteškoće s disanjem, vrtoglavicu, oticanje lica, usana ili grla, ubrzan rad srca, gubitak svijesti.

Odmah nazovite hitnu pomoć ako primijetite bilo koji od ovih znakova. Ubodi u području grla i vrata: Ubodi na ovom mjestu su vrlo opasni jer mogu dovesti do oticanja i zatvaranja dišnih putova. To zahtijeva hitnu medicinsku pomoć. Sklonost alergijama: Ako ste u prošlosti imali po život opasne alergijske reakcije, uvijek nosite autoinjektor epinefrina sa sobom. I znati ga koristiti. Prevencija: Rizična područja treba izbjegavati.

Primjerice, na sve načine treba nastojati zakloniti voćnjake i područja gdje žive ose ili stršljeni te mjesta sa smećem. Treba nositi zaštitnu odjeću. To znači da kad god je netko na otvorenom, posebice u prirodi ili radi u vrtu, mora nositi zaštitnu odjeću koja pokriva što veći dio tijela. Kada se rukuje hranom, potreban je dodatni oprez: nikada ne ostavljajte hranu i piće na otvorenom jer to može privući ose. Ubodi osa i stršljenova obično nisu opasni, osim za osobe koje su alergične. Odgovarajuća njega nakon uboda, praćenje simptoma i pravovremena medicinska pomoć mogu izbjeći drastične ishode.

BONUS ČLANAK:

Jedna zanimljivost koja bi vas mogla iznenaditi je fenomen poznat kao “zlatna pravila” u prirodi i arhitekturi, koji se kroz povijest često koristio u dizajnu i umjetnosti. Ovaj koncept je također poznat kao “zlatni rez” ili “zlatni rez”; predstavlja matematički odnos koji se pojavljuje u mnogim prirodnim pojavama i ljudskim kreacijama. Ovaj zlatni rez nije broj. To je oko 1,618 i pokazuje da je omjer u kojem je veći dio prema manjem dijelu kao cjelina prema većem dijelu. Kada su takve proporcije prisutne između dva dijela, te proporcije izgledaju lijepo i skladno.

U pravokutniku koji ima zlatni rez, na primjer, dulje strane će biti 1,618 puta dugačke od kraćih stranica. Takvi se omjeri obično koriste u umjetnosti i arhitekturi jer proizvode vrlo ugodne kompozicije Priroda otkriva zlatni rez u građi cvjetova, rasporedu listova na stablu, pa čak i spiralnim oblicima u školjkama i galaksijama. Jedna od njegovih najpoznatijih primjena u umjetnosti vidljiva je u Vitruvijanskom čovjeku Leonarda da Vincija, koji slijedi zlatni rez, slično zgradama kao što je Partenon u Ateni koje su projektirane korištenjem ovog omjera.

Jednako zanimljivo, studije su pokazale da su pojedinci skloni prepoznati zlatni rez kao estetski ugodan. Nije ni čudo što ovaj matematički koncept često nalazi mjesto u dizajnu, od web stranica do oglasnih kampanja, u pokušaju stvaranja atraktivnih i uravnoteženih vizualnih iskustava. Dakle, sljedeći put kad se nađete kako cijenite neko umjetničko djelo ili arhitektonsku raskoš, mogli biste samo pomisliti da iza ljepote leži matematička formula koja upravlja okolišem koji nas okružuje.