Kako bi se osigurala higijena doma, neophodno je imati kvalitetan usisavač; međutim, određene pogreške mogu umanjiti njegovu učinkovitost i dovesti do bržeg kvara. Stoga, slijedite ove jednostavne smjernice kako biste produljili njegov životni vijek.

1. Uvjerite se da cijev nije začepljena.
Kada zanemarimo sitne predmete koje usisava usisavač, oni često mogu ostati zaglavljeni u cijevima. Iako zrak nastavlja teći kroz cijev, prisutnost stranog tijela može smanjiti snagu usisavanja i potencijalno dovesti do začepljenja. Stoga je važno provjeriti jesu li cijevi začepljene svaki put kad završite usisavanje ili prije nego što počnete. Ako ne možete rukom izvući predmete zaglavljene u cijevi, umjesto toga možete upotrijebiti dršku metle. Kako biste testirali učinkovitost čišćenja, bacite novčić na pod i usisajte ga; ako se glatko kreće kroz cijev, vaše je čišćenje bilo učinkovito. Ako se zaglavi, jednostavno ponovite postupak.

2. Pomaknite cijev da oslobodite put.
Vrlo je jednostavno postati samozadovoljan i zanemariti namatanje crijeva usisavača tijekom pauze za čišćenje, ostavljajući ga tamo gdje može biti smetnja. To je nešto što biste trebali izbjegavati, osobito u prisutnosti starijih osoba, male djece ili kućnih ljubimaca. Lula može lako postati opasnost od spoticanja za starije osobe i djecu, dok bi kućni ljubimci mogli biti primamljivi za žvakanje, što dovodi do potrebe za zamjenom. Ne zaboravite uvijek isključiti usisavač nakon što ga prestanete koristiti kako biste spriječili da se članovi obitelji ne spotaknu o kabel.

3. Čišćenje četke
Većina usisavača koji su danas dostupni ima rotirajuće četke opremljene čekinjastim krajem dizajniranim za ‘povlačenje’ prašine i krhotina s tepiha i drugih površina. Međutim, kada se prljavština, dlake kućnih ljubimaca i mrvice zapetljaju u četku, učinkovitost usisavanja se smanjuje. Stoga je važno s vremena na vrijeme očistiti tu četku. Najučinkovitija metoda za to uključuje korištenje noža ili malih škara za rezanje čvorova dlake, što olakšava njihovo uklanjanje s četke.

4. Očistite spremnik ili zamijenite vrećicu.
Jedna od najznačajnijih grešaka koju možete počiniti s usisavačem je zanemarivanje pražnjenja spremnika ili zamjene vrećice. Kada se radi o spremniku, postaje jednostavnije odrediti kada je pun i zahtijeva pozornost. U slučaju usisavača s vrećicom, odgovarajući trenutak za zamjenu obično je kada primijetite smanjenje njegove “vuče” snage. Međutim, kako biste zajamčili da vaš usisivač radi s vrhunskom učinkom i produljili njegov životni vijek, preporučljivo je isprazniti spremnik i zamijeniti vrećicu kada su otprilike dvije trećine pune.

5. Podesite filtre
Zanemarivanje redovitog čišćenja i zamjene filtara, ili barem nakon što ispune svoju svrhu, može uvelike skratiti životni vijek vašeg usisavača i umanjiti njegovu usisnu snagu, jer skupljena prašina može početi izlaziti iz stroja. Osim toga, pun filtar će dovesti do smanjenog usisavanja. Iako nema definitivnih smjernica o tome kada izvršiti ovo održavanje, budući da to ovisi o vašoj učestalosti usisavanja, preporučljivo je da to postane redovita praksa.

6. Budite oprezni s vlažnim četkama.
Ako je vaš usisavač opremljen nastavkom za mokro čišćenje, četka obično ima zaštitu od pražnjenja prljavštine. Ako se ova zaštitna komponenta olabavi, učinkovitost četke će se smanjiti, što zahtijeva njezinu povremenu zamjenu. Provjerite ima li znakova oštećenja ili pukotina na gumenom dijelu jer oni ukazuju da ga treba zamijeniti.

7. Sačuvajte komponente
Nerijetko zanemarimo postavljanje nastavka za usisavač u za to predviđenu vrećicu ili mjesto za odlaganje na samom usisavaču. Iako se ovaj previd može činiti trivijalnim, može postati problematično ako taj dio izgubimo i kasnije nam zatreba. Slijedom toga, važno je obratiti pozornost na sve komponente, posebno one manje, jer se one mogu pokazati ključnima za specifične zadatke čišćenja, kao što je posezanje između rebara radijatora i sličnih područja.

8. Pospremite prije usisavanja
Ako to ne učinite, povećava se mogućnost oštećenja usisavača. Konkretno, prije usisavanja, preporučljivo je ukloniti male predmete koji se obično nalaze na podu, kao što su ukosnice (koje se mogu zaglaviti i oštetiti vakuum), olovke (također mogu izazvati štetu), čarape (koje mogu začepiti spremnik) , te male igračke koje pripadaju djeci, javlja 24sata.hr.

9. Zaustavite prije paljenja.
Iako se može činiti da je to jednostavan prijedlog, često zanemarujemo činjenicu da uređaji zahtijevaju prekid rada tijekom intenzivnih sesija čišćenja. Kako biste spriječili pregrijavanje motora, važno je povremeno zaustaviti i isključiti usisavač, dopuštajući mu da se “odmori” nekoliko minuta. Praktičan pristup je upravljati svojom rutinom čišćenja isključivanjem usisavača nakon završetka svake sobe.

10. Izbjegavajte čestu upotrebu.
Za vlasnike kućnih ljubimaca svakodnevno usisavanje može biti neophodno. Međutim, ako usisavate nekoliko puta dnevno, razmislite o rješavanju primarnog izvora nereda na podovima i istražite alternativna rješenja. Na primjer, ako se u hodniku nakuplja prljavština od cipela, uspostavite rutinu izuvanja cipela prije ulaska u stan.

11. Izmijenite postavke i promijenite kistove.
Većina usisavača koji su danas dostupni nudi mogućnost mijenjanja postavki za različite vrste podova ili u najmanju ruku mijenjanje četki ovisno o tome čistite li tepihe ili tvrde površine. Važno je pridržavati se smjernica o tome kada promijeniti ove funkcije, budući da su proizvođači imali posebne razloge za svoj izbor dizajna.

12. Slijedite smjernice.
Ne samo prvog dana kada je usisavač stigao u vaš dom, već i nakon toga, ako imate bilo kakvih nedoumica u vezi s njegovom funkcijom, jednostavno ga uključite da vidite zašto ili ako se problem pojavi tijekom njegovog rada. Imajte na umu da tijekom jamstvenog razdoblja imate pravo na plaćeni popravak samo ako ste koristili uređaj u skladu s priloženim uputama.

13. Zaštitite ga od vlage.
Štoviše, osiguravanje ispravnog električnog priključka ključno je za sprječavanje kratkog spoja; također je bitno usisavač držati dalje od vlage što je više moguće. Prema Reader’s Digestu, izlaganje vlazi ne samo da može naškoditi motoru, već može rezultirati i većim nakupljanjem prašine i začepljenjem filtra.