U području stručne literature, fenomen poznat kao hipnotički trzaj prepoznat je kao iznenadni trzaj koji netko doživi neposredno prije nego što utone u san. Ovaj nehotični osjećaj trzanja služi kao način na koji nas tijelo probudi s ruba sna, sprječavajući nas da se potpuno prepustimo dubokom snu.

Prema Ellen Vermter, medicinskoj sestri i glasnogovornici “Better Sleep Councila”, noćno trzanje je česta pojava koja pogađa 70 posto pojedinaca. Vermter ga opisuje kao ljudski ekvivalent mehanizmu “automatskog spremanja”. Kako je objasnila, kada počnemo tonuti u san, naši se mišići prirodno opuštaju, a povremeno naš mozak to opuštanje pogrešno tumači kao osjećaj padanja, što dovodi do kontrakcija mišića.

Prema njezinim riječima, do trzaja mišića može doći slučajno i bez posebnog uzroka, ali postoje određeni čimbenici koji mogu povećati vjerojatnost njihove pojave, kao što su stres, intenzivna tjelesna aktivnost i uzimanje određenih lijekova.

  • Prema njegovoj izjavi, ovi nevoljni pokreti mišića, koje obično doživljavaju zdravi pojedinci, mogu biti pogoršani čimbenicima kao što su umor, nedostatak sna ili konzumacija stimulansa poput kofeina i sličnih tvari.

Pojava ovih uznemirujućih pokreta najvjerojatnije se događa tijekom hipnagogičnog stanja, koje karakterizira miješanje budnosti i sna. Kako pojedinci prelaze iz budnog stanja u stanje spavanja, mogu se manifestirati hipnički trzaji. Važno je napomenuti da ovi nevoljni pokreti nisu razlog za zabrinutost i da ih mogu doživjeti pojedinci dobrog zdravlja. Postoje različiti čimbenici koji pridonose pojavi hipničkih trzaja.

Prema pisanju Blic Žene, na naše trenutne sklonosti drijemanju moglo bi utjecati noćno ponašanje naših predaka. Vjerojatno je da je ova sklonost evolucijski ostatak iz vremena kada su naši prethodnici spavali na drveću i doživjeli hipničko trzanje, koje im je služilo kao mehanizam za sprječavanje pada.

Točan uzrok ovog fenomena ostaje neizvjestan, iako je predloženo nekoliko intrigantnih teorija. Jedna hipoteza sugerira da bi to moglo biti rezultat evolucijskih procesa, a postoje uvjerljivi dokazi koji pokazuju da trzanje može biti potaknuto ili pogoršano stresom, nelagodom, konzumacijom kofeina i fizičkim naporom.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

  • Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.