Sve je veći broj oboljelih od srčanih bolesti, tako da članci poput današnjeg mogu biti itekako od koristi, jer svaka informacija može dobro doći, s obzirom da je srce jedan od najbitnijih organa u našem tijelu. 

Ako se ujutro probudite s ubrzanim otkucajima srca ili neobičnim osjećajem srčanog ritma, moguće je da imate neki oblik srčane aktivnosti ili ono što se obično naziva lupanje srca.

  • Apneja za vrijeme spavanja, potencijalno ozbiljan poremećaj, jedan je od primarnih čimbenika koji mogu izazvati palpitacije. Ovo stanje nastaje kada disanje prestane tijekom spavanja zbog prekida komunikacije između mozga i dišnih mišića. U većini slučajeva apneja za vrijeme spavanja povezana je s opuštenim mišićima grla, što može rezultirati sužavanjem dišnih putova. Posljedično, ovo ograničenje može uzrokovati smanjeni unos zraka i posljedično smanjenje razine kisika u krvi.

Smanjenje razine kisika u krvi može stvoriti probleme s disanjem, što povremeno dovodi do refleksnog trzanja. Posljedično, mozak je stimuliran da nakratko probudi osobu iz sna. Ishod je poremećen obrazac spavanja i povremene epizode lupanja srca nakon buđenja.

Apneja za vrijeme spavanja prevladava stanje, osobito među osobama koje imaju prekomjernu tjelesnu težinu. Osjećaj lupanja srca nakon buđenja može biti potencijalni pokazatelj apneje za vrijeme spavanja. S obzirom na potencijalnu ozbiljnost ovog stanja, ključno je konzultirati se s liječnikom radi točne dijagnoze i odgovarajućeg liječenja.

Postoje alternativna objašnjenja za osjećaj ubrzanog rada srca nakon buđenja. Prvo, palpitacije se mogu pojaviti zbog puke prilagodbe položaja za spavanje. Osim toga, promjene u autonomnom tonusu, što se odnosi na kontinuiranu regulaciju tjelesnih funkcija od strane živčanog sustava tijekom dana i noći, također mogu doprinijeti fluktuacijama otkucaja srca povezanih sa spavanjem.

Apneja za vrijeme spavanja vodeći je čimbenik iza povećanog broja otkucaja srca nakon buđenja. Ključno je potražiti liječničku pomoć kardiologa kako bi se točno dijagnosticirao temeljni uzrok i dobio potreban tretman za ovo značajno zdravstveno stanje.

Iako palpitacije ne moraju uvijek predstavljati značajnu prijetnju, one često služe kao znak upozorenja za temeljne zdravstvene probleme.

Palpitacije, kako ih je opisao Michael J. Blaha, direktor kliničkih istraživanja u Johns Hopkins Ciccarone centru u Marylandu, kratke su epizode abnormalnih otkucaja srca koji se mogu osjetiti nekoliko sekundi. Ovi osjećaji često znače preuranjene otkucaje srca, ali također mogu biti pokazatelj temeljne aritmije ako potraju.

Kada vam otkucaji srca odlutaju od uobičajenog ritma, to se naziva aritmijom. To se može manifestirati kao brži ili sporiji otkucaj nego inače ili nepravilan otkucaj. S druge strane, palpitacije, za razliku od aritmije, nisu same po sebi opasne i mogu poslužiti kao sredstvo za prepoznavanje drugih temeljnih zdravstvenih problema.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.