– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o pokojnim osobama, i kako se obitelji zapravo bore sa velikim gubitcima. Naime, imamo slučajeva kada neka osoba premine u svojoj kući, a evo kako se ponašati u tim trenutcima…..
Ključni dio odgovora tijela na ozljedu krvnih žila je zgrušavanje krvi. U slučaju ozljede ili poreza, trombociti zajedno s proteinima plazme tvore privremenu trodimenzionalnu mrežu zvanu ugrušak koji pomaže zaustaviti istjecanje krvi. Obično nakon što rana zacijeli, tkanina se razgrađuje posebnim mehanizmima u tijelu. Ali kada je ovaj proces poremećen – bilo zbog nasljednih čimbenika, stečenih okolnosti ili raznih vrsta lijekova – tijelo razvija kritična stanja koja mogu uključivati stvaranje neprikladnih ugrušaka unutar krvnih žila kao i abnormalne sklonosti krvarenju.
- Rizici od krvnih ugrušaka Krvni ugrušci su loša vijest. Moždani udar može biti posljedica blokade protoka krvi u mozak ili srčani udar zbog blokade protoka krvi u srce, oba potencijalno kobna ishoda. Kada se formiraju u venama nogu, zdjelice ili trbušne šupljine, mogu se osloboditi i otputovati u pluća uzrokujući ono što je poznato kao plućna embolija koja je vrlo opasna i može biti fatalna. Kako otkriti trombozu Znakovi ugruška u nozi mogu biti različiti; međutim, postoji nekoliko standardnih simptoma: Bolovi u rukama ili nogama, bilo da se opisuju kao lupanje ili grčevi Oticanje udova Promjena boje ili crvena koža
Iznenadna otežano disanje Neugoda u prsima, osobito pri udisanju Iskašljavanje krvi Ako postoji bilo koji od ovih znakova, vrlo je važno za osoba da odmah potraži liječničku pomoć . Čimbenici i uzroci tromboze Krvni ugrušci mogu nastati zbog brojnih uvjeta i utjecaja, uključujući: – Nasljedna stanja poput antifosfolipidnog sindroma – Ateroskleroza -Korištenje specifičnih lijekova, kontracepcijskih pilula i hormonskih tretmana te kroničnih stanja (aritmija, zatajenje srca ili pretilost) kao i trudnoće ili dugih razdoblja bez ikakvog kretanja.
-Pušenje Sprječavanje krvnih ugrušaka Kako biste spriječili stvaranje krvnih ugrušaka u svom tijelu: Ostanite aktivni, krećite se često, dobro se hidrirajte uzimajući vodu i ne dehidrirajte, a ako imate prekomjernu tjelesnu težinu, radite na gubitku viška kilograma. Na dugim letovima nosite kompresijske čarape. Promjenjujte različite položaje tijela i nemojte dugo sjediti. Dijagnoza i liječenje obično uključuju niz testova koji pomažu identificirati trombozu, kao što su protrombinsko vrijeme i test D-dimera.
Liječenje može uključivati antikoagulantne lijekove, a ponekad i kiruršku intervenciju. Prehrana i krvni ugrušci Neke namirnice mogu pomoći u sprječavanju krvnih ugrušaka, poput kurkume, đumbira i češnjaka. No važno je posavjetovati se s liječnikom prije nego što ove proizvode uključite u jelovnik, osobito ako uzimate lijekove protiv zgrušavanja krvi.