Sadnja korduna na gredice vašeg vrta, bez obzira na njegovu veličinu, preporuča se ako se bavite uzgojem povrća. Biljka, koja potječe iz Meksika, obično se naziva francuski baršun zbog svog početnog uzgoja u južnom dijelu Francuske u Europi.

Kadifica ima tamnozeleno, mirisno lišće. Služi kao izvanredan diuretik i pospješuje probavni proces. Brojne sorte Kadifica selektivno su uzgajane, pokazujući varijacije u visini, izgledu cvjetne glavice (jednostavne ili pune) i boje. Za poticanje cvatnje i produljenje trajanja cvatnje preporučljivo je orezivati ​​prerasle cvjetnice.

Zdrobljeni listovi emitiraju snažnu aromu i mogu se koristiti za dodavanje okusa raznim jelima. Osim toga, osušeni cvjetovi služe kao održiva alternativa autentičnom šafranu, koji se dobiva iz biljke Crocus sativus, a obično se koriste za davanje jarke žute nijanse kulinarskim kreacijama.

U Meksiku je intrigantno primijetiti da je kadifica imala ulogu u vjerskim ritualima. Ova biljka, kada se uzgaja na određenom mjestu, posjeduje izvanredne sposobnosti odbijanja vrtnih nametnika, djelujući kao prirodni insekticid. Međutim, ključno je imati na umu da osobe s osjetljivom kožom mogu doživjeti alergijske reakcije nakon kontakta s lišćem.

Jedna korisna primjena ove biljke je kao pratilac, bilo da se sadi na gredicama ili između rajčica i krumpira.

U regijama s hladnijom klimom potrebno je mlade biljke uzgajati u kontroliranom okruženju staklenika.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.