Ako volite ukiseljeno povrće, kiseli krastavci su izvrsna opcija, a kiseli kupus također može biti ključni izvor vitamina C tijekom zimskih mjeseci. Unatoč tome, razumijevanje pravilnih tehnika kiseljenja, najboljih metoda za čuvanje tijekom zime i optimalno vrijeme za stavljanje u bačvu ključno je kako bi se osiguralo da bude spreman za upotrebu kada je to potrebno.

Sredina listopada smatra se optimalnim razdobljem za kiseljenje kupusa. Međutim, ako su vremenski uvjeti neuobičajeni – kao ove godine, kada temperature ostaju neuobičajeno visoke – moguće je odgoditi proces kiseljenja do kraja mjeseca, što može pomoći produljiti vijek trajanja kupusa.

Da bi se odvijala biofermentacija u kiselom kupusu, bitno je da temperature ostanu konstantno između 18 i 21 stupnja Celzijusa.

U takvim klimatskim uvjetima kupus se može brzo i lako ukiseliti. Kad temperatura prijeđe 22 stupnja, kupus može brzo promijeniti boju, razviti bijelu šljaku poznatu kao “cvijet” na površini bačve, što znači da se fermentacija mora zaustaviti kako se kupus ne bi brzo pokvario.

Proces kiseljenja za fermentaciju kiselog kupusa obično traje oko četiri tjedna, što znači da ako počnete krajem rujna, možete očekivati ​​da ćete uživati ​​u ukusnom kiselom kupusu do listopada ili početkom studenog.

Da biste produljili njegovo čuvanje, ako primijetite da se cvijet razvija i kupus je blizu kvarenja, ubacite vinovu lozu u bačvu kako biste zaustavili proces fermentacije. Na taj način možete zadržati njegovu kvalitetu gotovo cijelu zimu i uživati ​​u njegovom okusu do ranog proljeća.

Za pripremu kiselog kupusa svježe ubrane glavice kupusa treba ostaviti da odstoje nekoliko dana. Nakon ovog razdoblja mirovanja kupus operite, uklonite oštećene glavice i izvadite korijenje.

Svaku glavicu posebno staviti u bačvu, pa svaku posoliti. Zatim praznine napunite četvrtinama kupusa i pospite ih malom količinom soli.

Nakon što ste posložili sav kupus, ostavite ga da odstoji preko noći, a sutradan dodajte vodu. Ključno je osigurati da sav kupus bude potopljen, a to možete postići pomoću teškog kamena ili boce napunjene vodom da pritisnete kupus.

Nakon 24 sata otvorite bačvu i napunite je vodom. Kušajte vodu kako biste provjerili je li slana; ako nije dovoljno slano, po potrebi još malo posolite, pa bačvu još jednom dobro zatvorite. Sljedećih 7 dana koristite crijevo za puhanje kroz bačvu svakodnevno, pazeći da se sol potpuno otopi i da voda ostane bistra.

Za otprilike 7 do 10 dana trebali biste primijetiti promjenu boje kupusa jer počinje fermentirati. U njemu ćete moći uživati ​​i tijekom zimskih mjeseci.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.