Hrana je jedna od najbitnijih stvari kod osoba koje imaju dijabetes. Samo jedan dodatni zalogaj može uticati na zravlje tih ljudi. Samim tim danas donosimo četiri specifična voća koja su zabranjena osobama sa povećanim šećerom u krvi.

Postoje četiri kategorije voća od kojih bi se osobe s dijabetesom trebale suzdržati od konzumacije, budući da čak i jedna porcija ovog voća može dovesti do značajnog povećanja razine šećera u krvi. Koje voće se ne preporučuje dijabetičarima? Iako se određeno voće smatra korisnim za osobe s dijabetesom, važno je napomenuti da nije svaka vrsta voća korisna. Na primjer, konzervirano voće često sadrži dodane šećere, što predstavlja značajan rizik za osobe s dijabetesom.

Osobama s dijagnosticiranim dijabetesom dopušteno je uključiti voće u prehranu; međutim, ključno je da to čine uz pažljivo razmatranje. Može se konzumirati voće poput jabuka, avokada, borovnica, trešanja, grejpa, breskvi, krušaka, šljiva i jagoda. Također treba biti oprezan i umjeren u unosu smokava, grožđa, kivija, manga, naranči, grožđica, nezrelih banana i voćne pulpe. Bitno je identificirati koje voće treba izbjegavati.

  • Riječ je o voću koji se odlikuje visokim glikemijskim indeksom, većim od 70, što uključuje visoko zrele banane i suhe datulje, te lubenice i ananas. Osobama s dijagnosticiranim dijabetesom preporučuje se ograničiti unos na jednu porciju voća. Ova se porcija definira ili kao komad voća srednje veličine ili kao količina slična lopti za bejzbol.

Veličina porcije za manje voće, uključujući bobičasto voće, definirana je kao 1 šalica. U slučaju prerađenog voća, poput umaka od jabuka i voćnog soka, odgovarajuća veličina porcije je pola šalice. Suho voće, poput grožđica i višanja, ograničeno je na porciju od 2 žlice, napominje e-zdravlje.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.