Sigurno je postojao slučaj u vašem životu kada se niste mogli sjetiti svojih snova, a objašnjenja koja stoje iza te pojave skrivena su unutar ovozemaljskih aktivnosti u koje ste uključeni. Čin brzog zaboravljanja snova nakon buđenja uobičajena je pojava s kojom se susreću mnogi pojedinci. Iako se u početku o ovom fenomenu možda ne razmišlja previše, njegovo ponovno pojavljivanje potiče nas da preispitamo temeljne razloge koji stoje iza njega.

Ali ne bojte se, jer znanost drži ključ. Opsežno istraživanje otkrilo je tri glavna čimbenika koji pridonose našoj nesposobnosti da se prisjetimo svojih snova. Ovi nedostižni krivci vrebaju unutar naše svakodnevne svakodnevne rutine, ali ne bojte se, jer uz nekoliko jednostavnih prilagodbi možete otključati vrata svojih uspomena iz snova. Odvažite se i pokušajte!

Utjecaj stresa i traumatskih događaja može imati dubok učinak na pojedince.

  • Štetni učinci stresa na zdravlje dobro su utvrđeni, uključujući i njegov utjecaj na trajanje REM faze sna. Štoviše, studije su pokazale da stres dovodi do znatnog povećanja broja noćnih buđenja. Nadalje, osobe koje su doživjele traumatske događaje, osobito one teže prirode, mogu se susresti s poteškoćama u prisjećanju svojih iskustava iz snova.

Funkcija mirovanja omogućuje rad u stanju niske potrošnje.

Prema psiholozima, naglo i rano buđenje može utjecati na sposobnost prisjećanja snova. Nadalje, različiti poremećaji spavanja, od nesanice do apneje i narkolepsije, mogu poremetiti ciklus spavanja i imati štetan učinak. Posljedično, nije neuobičajeno doživjeti osjećaj sanjanja tijekom cijele noći, samo da bi sjećanja izblijedjela u trenutku kada se probudite.

Dijeta

Određena hrana ima sposobnost ometati obrasce spavanja. Obično se ova hrana sastoji od nezdravih, unaprijed zapakiranih obroka. Preporučljivo je izbjegavati teška, masna i pržena jela, kao i začinjena jela i citrusno voće. No, važno je napomenuti da gazirana pića mogu imati značajan utjecaj na vaše snove, čak i ako ih konzumirate svakodnevno, a da toga niste svjesni. Osim toga, ne preporučuje se konzumiranje kofeina, nikotina ili alkohola ako želite bolje prisjećanje snova.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.