Obožavanje ljeta dijele svi, uključujući i kukce, koji nam nažalost imaju tendenciju pokvariti doživljaje na otvorenom na terasi ili u vrtu. Unatoč činjenici da su naši domovi tijekom ovih toplih dana čvrsto zatvoreni, postoje organske metode za eliminaciju ovih dosadnih stvorenja.

Ključno je poduzeti proaktivne mjere kako biste otjerali komarce, žohare i druge nametnike iz svoje okoline. U prethodnom smo članku govorili o biljkama koje ovi štetnici izbjegavaju. Sada predstavljamo tri vrlo učinkovita rješenja koja će ih dodatno odvratiti.

Postavljanjem ovog predmeta u svoj dom na samo jedan sat, možete se zauvijek oprostiti od prisutnosti muha, komaraca i žohara.

Uređaj dizajniran za hvatanje i kontrolu populacije komaraca.

Da biste napravili zamku za komarce, pomiješajte 5 žlica šećera s 1 šalicom vode u loncu, lagano zagrijavajući da se šećer otopi. Kada se otopi, dodajte 1 žlicu kvasca i maknite s vatre. Uzmite plastičnu bocu od 2 litre i odrežite joj vrh, preokrenite je da dobijete oblik poput lijevka. Ulijte mješavinu šećera i kvasca u bocu, pričvrstivši vrh trakom. Pokrijte bocu kartonom ili tkaninom i postavite je na mjesta gdje se komarci često okupljaju.

Sprej od lovorovog lista i klinčića.

Pomiješajte 15 listova lovora i 20 klinčića s 1 šalicom vode u loncu. Ostavite smjesu da se kuha 10 minuta, dopuštajući da miris prodre u zrak.

Ulijte smjesu u spremnik za prskanje i nanesite je na mjesta gdje se okupljaju žohari, muhe i komarci.

Repelent za leteće insekte.

Pomiješajte jednake dijelove šampona, bijelog octa i biljnog ulja, otprilike 1/2 šalice svakog, u zdjeli. Prebacite smjesu u bočicu s raspršivačem za jednostavno nanošenje. Koristite ovaj sprej u područjima koja posjećuju insekti poput žohara, muha i komaraca.

BONUS TEKST

Od davnina su ljekovita svojstva češnjaka prepoznata kao učinkovit prirodni lijek u borbi protiv virusa i prehlada. Osobito ga je važno uvrstiti u svoju svakodnevicu tijekom zimskih mjeseci kada vladaju virusne infekcije.

Opće je poznato da se naš imunološki sustav oslanja na sposobnost tijela da se obrani od utjecaja vanjskih elemenata kako bi se zaštitio od bolesti. Češnjak (Allium sativum) je moćan saveznik u tom pogledu. Češnjak, zeljasta biljka s podzemnom lukovicom i stabljikom visokom do jednog metra, pruža pravu zaštitu. Srećom, češnjak je u našim krajevima lako dostupan za konzumaciju tijekom cijele godine.

Opsežna znanstvena analiza potvrdila je da se češnjak sastoji od približno 200 moćnih spojeva, uglavnom koncentriranih u lukovici, iako se cvijet, stabljika i lišće također koriste u kulinarstvu. Češnjak se može pohvaliti bogatstvom esencijalnih nutrijenata, uključujući adenozin, alicin, aminokiseline, dijetalna vlakna, biljne masti, vitamin A, vitamin B1 i B2, vitamin C, željezo, enzime, vitalna ulja, jod, kalij, kalcij, selen, sumpor, i fosfora. Ovaj svestrani sastojak može se konzumirati i sirov i kuhan, a služi kao divan dodatak raznim jelima, a ujedno djeluje i kao prirodni konzervans za sprječavanje kvarenja hrane.

Stoljećima u prošlosti, Kinezi su češnjak koristili kao temelj za brojne ljekovite pripravke. Unutar naše tradicionalne prakse liječenja, češnjak ima cijenjeni status univerzalnog lijeka za mnoštvo bolesti.

  • Češnjak, svestrani sastojak, stekao je popularnost kao glavna namirnica u narodnoj kuhinji, služeći i kao jeftina opcija i kao oblik preventivne medicine. Među općom populacijom, češnjak se smatra lijekom za sve, koji ulijeva nepokolebljivo povjerenje. Tijekom povijesti, tijekom izbijanja bolesti kao što su tifus, kolera, kuga, dizenterija i gripa, češnjak se dosljedno preporučivao i koristio kao preventivno i kurativno sredstvo. Posljednjih godina razvijene su i tablete i kapsule s češnjakom za osobe koje možda ne cijene okus i miris svježeg češnjaka.