Zmije su fascinantna bića, ali njihova prisutnost u vašem dvorištu može izazvati nelagodu ili čak paniku. Razumevanje šta ih privlači i kako ih odvratiti može vam pomoći da zaštitite svoj prostor od ovih gmizavaca. Zmije koriste svoje čulo mirisa da pronađu hranu i potencijalne partnere, što može dovesti do njihove pojave u blizini vašeg doma.
Zmije mogu biti privučene različitim mirisima i supstancama koje se nalaze u vašem dvorištu. Evo nekoliko ključnih faktora:
Ostaci hrane – Iako zmije nisu direktno privučene ostacima hrane, ti ostaci mogu privući glodare poput miševa i pacova, koji su omiljeni plen zmija. Glodari će dolaziti u dvorište da bi sakupili hranu, a zatim će ostavljati izmet i ostatke, što će privući zmije.
Vodozemci i Ribe – Na zmije koje žive u vodi ili poluvodene zmije posebno snažno deluje miris vodozemaca, kao što su žabe, ili riba. Ako imate ribnjak ili bazen u dvorištu, to može privući ove vrste zmija.
Ptice i Njihov Izmet – Miris ptica, njihovog izmeta, gnijezda i ptičjih jaja takođe može privući zmije. Ove životinje mogu biti atraktivan plen za zmije, posebno tokom sezone gniježđenja.
Feromoni – Zmije mogu osjetiti feromone koje ispuštaju druge zmije. Osim potrebe za hranom, zmije se približavaju i zbog potrebe za razmnožavanjem. U sezoni odlaganja jaja, zmije će tražiti područja gde osećaju prisustvo drugih zmija.
Preventivne Mere
Da biste se zaštitili od zmija, postoji nekoliko mera koje možete preduzeti:
Čistite dvorište – Redovno uklanjajte ostatke hrane i smeće koje može privući glodare. Držite travnjak pokošenim i urednim.
Sadite biljke koje odbijaju zmije – Biljke poput zmijske biljke, nevena, božikovine i hrizantema mogu svojim mirisom odvratiti zmije.
Održavajte ribnjake i bazene – Redovno čistite ribnjake i bazene kako biste smanjili prisustvo žaba i riba koje mogu privući zmije.
Šta Uraditi u Slučaju Ujeda Zmije?
Ako vas ujede zmija, važno je da ostanete mirni i da ne paničite. Evo koraka koje treba preduzeti:Ostanite mirni – Panika može ubrzati cirkulaciju krvi, što može povećati širenje otrova. Pokušajte da se smirite i izbegavajte nepotrebno kretanje.
Imobilizacija – Imobilizujte zahvaćeni deo tela i izbegavajte bilo kakvo kretanje. Ovo će pomoći da se otrov ne širi brže kroz telo.
Tražite medicinsku pomoć – Odmah se uputite u najbližu zdravstvenu ustanovu. Važno je što pre primiti serum protiv zmijskog otrova (antiviperinum). Ovaj serum se može dati intravenski ili intramuskularno i efikasan je protiv većine zmija koje se javljaju u Evropi.
Hirurško lečenje – U nekim slučajevima, može biti potrebna operacija, posebno ako se razvije nekroza tkiva ili ako otok ometa arterijsku cirkulaciju.
Antibiotici i antitetanusna zaštita – Nakon ujeda zmije, često se daju antibiotici kako bi se sprečila infekcija, kao i antitetanusna zaštita.
Ne pribegavajte samostalnim rešenjima – Nikako ne pokušavajte sami lečiti ujede zmije. Uvek je najbolje da lečenje prepustite medicinskim stručnjacima.
Zmije mogu biti korisne u prirodi, ali njihova prisutnost u dvorištu može biti opasna. Razumevanje šta ih privlači i kako ih odvratiti može vam pomoći da zadržite svoj prostor siguran. U slučaju ujeda zmije, ključno je ostati miran, imobilizovati zahvaćeni deo tela i što pre potražiti medicinsku pomoć. Pravilno postupanje i brz odgovor mogu sprečiti ozbiljne zdravstvene posledice.