Žohari su problem koji brojni pojedinci rješavaju različitim pristupima, uključujući i pomoć profesionalnih službi za deratizaciju. Unatoč tome, postoji niz jednostavnih i učinkovitih prirodnih lijekova, od kojih mnoge možda već imate kod kuće. Nataša Wright, licencirana entomologinja i tehnička direktorica u Braman Termite & Pest Extermination, predlaže pet strategija koje ne sadrže kemikalije za pomoć u uklanjanju žohara.

Boraks je poznat po svojoj sposobnosti isušivanja egzoskeleta žohara i ometanja njihovih probavnih procesa, što u konačnici dovodi do njihove smrti. Kombinirajući boraks sa šećerom, možete iskoristiti privlačne kvalitete šećera za namamljivanje žohara, dok boraks istovremeno djeluje da ih odvrati.

Preporučljivo je koristiti kombinaciju boraksa i šećera u omjeru 3:1 koju treba nanijeti na mjesta gdje su uočeni žohari. Nadalje, ulje paprene metvice jedno je od najučinkovitijih prirodnih repelenata za žohare, a ključna prednost je njegova netoksična priroda, što ga čini sigurnim za upotrebu u blizini djece.

  • Da biste napravili sprej, pomiješajte 10-15 kapi ulja paprene metvice s vodom i nanesite ga na mjesta gdje su žohari problem. Ova metoda uspješno tjera žohare bez upotrebe kemikalija. Osim toga, korištenje deterdženta za pranje posuđa služi kao jednostavno i učinkovito sredstvo za borbu protiv žohara, posebno njemačkih žohara.

Pomiješajte jednu litru vode s četiri žlice deterdženta i nanesite ovu mješavinu na mjesta na kojima primijetite aktivnost žohara. Ovo rješenje učinkovito guši i uništava žohare. Dodatna prirodna metoda za hvatanje ovih nametnika uključuje korištenje taloga kave. Miris kave privlači žohare, čineći mljevenu kavu primamljivim mamcem. Da biste napravili ovu zamku, stavite sediment u papirnatu čašu, a zatim je stavite u staklenku napunjenu vodom.

Postavite staklenku na mjesta gdje ste primijetili aktivnost žohara. Miris kave će namamiti žohare u staklenku, ali kada uđu, bit će im nemoguće pobjeći. Nadalje, limunov sok posjeduje prirodna antipatogena svojstva koja učinkovito odvraćaju žohare. Da biste primijenili ovu tehniku, pomiješajte dvije do tri žlice limunova soka s nekoliko litara vode, zatim umočite krpu u otopinu i obrišite zaražena područja u vašem domu.

Ovaj pristup je jednostavan, učinkovit i rezultira ugodnim, svježim mirisom. Prevencija: Kako biste spriječili žohare da uđu u vaš dom, ključno je održavati čisti životni prostor i ograničiti im pristup. Evo nekoliko korisnih prijedloga: Održavajte dosljedne navike čišćenja: Pobrinite se da kuhinja i drugi prostori budu uredni, posebice uklanjanjem svih ostataka hrane.

Učinkovito skladištenje hrane je bitno: koristite hermetički zatvorene spremnike kako biste osigurali sigurnost svoje hrane. Popravite sva oštećenja brtvljenjem praznina i pukotina koje mogu biti ulazne točke za žohare. Kako biste ispravno upravljali otpadom, neka vam postane navika često prazniti spremnike i provjeriti jesu li dobro zatvoreni. Primjenom ovih strategija možete se uspješno boriti protiv žohara bez pribjegavanja štetnim kemikalijama.