Znojenje je bitna tjelesna funkcija, po važnosti usporediva s prehranom. Naša zamršena mreža milijuna znojnih žlijezda, kojima upravlja središnji živčani sustav, odgovorna je za regulaciju i održavanje optimalne unutarnje temperature.

Nakon razdoblja napora, izlaganja visokim temperaturama ili borbe s bolešću, tijelo pokreće svoj sustav hlađenja putem znojenja. Ovaj vitalni proces omogućuje tijelu izbacivanje energije i reguliranje njegove temperature. U toplijim sredinama tijelo može dnevno izbaciti otprilike 0,5 do 0,7 litara tekućine, au krajevima s još višim temperaturama gubitak može biti i veći. Bez mogućnosti znojenja, tijelo bi doživjelo značajan porast temperature, ugrožavajući ključne tjelesne funkcije.

Žlijezde znojnice su raspoređene po cijelom tijelu, ali su posebno koncentrirane na dlanovima, pazusima, stopalima i tjemenu. Iako se općenito vjeruje da znojenje pomaže u eliminaciji toksina, ova je predodžba samo djelomično točna. Znoj sadrži natrijev klorid, mliječnu kiselinu i elektrolite poput natrija i kalija, koji su svi vitalni za pravilno funkcioniranje tijela.

Ako se osoba prekomjerno znoji tijekom noći u hladnom okruženju, preporučljivo je potražiti liječnički savjet jer to potencijalno može ukazivati ​​na prisutnost temeljnih zdravstvenih problema, uključujući infekcije ili metaboličke poremećaje. Početni znakovi kronične upale mogu se očitovati kao povišena tjelesna temperatura i noćno znojenje.

Pojedinci koji posjeduju nestabilan vegetativni sustav mogu se susresti s pojačanim znojenjem kao rezultatom emocionalnog napora. Kako biste se učinkovito nosili s prekomjernim znojenjem, preporučljivo je održavati čistoću i spriječiti nakupljanje bakterija dosljednim prakticiranjem dobre higijene, uključujući redovito tuširanje i promjenu rutina.

Što se tiče odjeće, preporučuje se odabir tkanina od prirodnih materijala poput pamuka, lana i prirodne viskoze. Za kontrolu tjelesnog mirisa koristite dezodorans. Unatoč tome, budite oprezni pri redovitom korištenju antiperspiranata jer mogu ometati rad žlijezda znojnica i izazvati alergijske reakcije. Čaj od kadulje ima sposobnost umanjiti prekomjerno znojenje, a soda bikarbona učinkovito otklanja neugodne mirise i upija znoj.

Za učinkovito upravljanje pretjeranim znojenjem postoji nekoliko opcija liječenja koje možete izabrati. Jedna takva opcija je iontoforeza, gdje se u vodenoj kupelji koristi istosmjerna struja niskog intenziteta. U slučajevima kada je znojenje posebno jako, kirurško uklanjanje znojnih žlijezda može biti održivo rješenje. Ključno je pravilno postupati s znojenjem i za osobnu udobnost i za higijenu, a pridržavanje preporučenih postupaka može značajno poboljšati kvalitetu života.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

  • Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.