Divlja kruškica, poznata i kao mušmula (Mespilus germanica), uzgaja se u Europi već tisućljećima. Ova zanimljiva voćka često se kalemi na druge voćke poput dunje i kruške, čime se osigurava da rađa iste godine. Mušmula može narasti do sedam metara i cvjeta krajem travnja. Plodovi se beru u jesen, često nakon prvih mrazeva. Kada se tek uberu, mušmule su tvrde i opore, te ih je najbolje ostaviti nekoliko tjedana da potpuno sazriju i omekšaju kako bi postale ukusne za konzumaciju.

Dijelovi Biljke i Njihova Upotreba
Osim plodova, korisni su i drugi dijelovi mušmule, poput cvijeta i lista, koji se beru u proljeće. Ovi dijelovi se suše na zraku, dok se kora drveta skida u proljeće ili jesen. Mušmule su poznate po svojim raznovrsnim ljekovitim svojstvima i koriste se za izradu marmelade, likera i rakije.Mušmula je drvo koje može narasti do sedam metara visine. Cvjeta krajem travnja, a plodovi sazrijevaju u jesen, često nakon prvih mrazeva. Tek ubrani plodovi su tvrdi i opori, te ih je potrebno ostaviti nekoliko tjedana da potpuno sazriju i omekšaju. Ova voćka se često kalemi na dunje i kruške, što omogućava da rađa već iste godine kada je zasađena.

Ljekovita Svojstva Mušmule
Mušmula je poznata u narodnoj medicini po brojnim blagotvornim učincima na zdravlje. Smatra se da poboljšava vid, jača jetru i bubrege, poboljšava krvnu sliku, te otklanja bolove u leđima i koljenima. Preporučuje se kod vrtoglavice, proljeva, infekcija usne šupljine, pa čak i protiv impotencije. Nezreli plod mušmule steže sluznicu, što može pomoći u zaustavljanju krvarenja iz desni i sprječavanju pojave afti u ustima. Također, potiče rad žlijezda slinovnica i želuca, što je posebno korisno za starije osobe.

Mušmula sadrži brojne ljekovite sastojke, uključujući tanin, vitamin C, pektin, smolu, jabučnu, limunsku i vinsku kiselinu. Sjemenke mušmule također su vrlo zdrave; drže se u vodi dok ne nabubre, pri čemu oslobađaju ljekovite sastojke. Ova voda se koristi kao obloga za ozljede kože.

Priprema Čaja i Konzumacija Mušmula
Čaj od mušmule priprema se od jedne jušne žlice usitnjenih svježih plodova i dva decilitra vode. Plodovi se preliju vrelom vodom, poklope i ostave da odstoje sat vremena, nakon čega se procede. Tijekom dana piju se dvije šalice čaja, a usna šupljina se ispire nekoliko puta dnevno.

Mušmule se najlakše jedu kada se prerežu na pola i žličicom izvadi sadržaj, nakon što se dobro operu. Svaki plod sadrži pet krupnih sjemenki, pa ih treba jesti polako. Prekomjerna konzumacija može izazvati probavne smetnje i proljev, stoga je preporučljivo ne pretjerivati. Za dulje čuvanje, mušmule treba držati u hladnjaku.

Pržene na maslacu s dodatkom klinčića, mušmule postaju originalna poslastica za zimske dane. Pulpa mušmule pomiješana s tučenom zaslađenom slatkom pavlakom predstavlja zanimljiv i ljekovit desert za obitelj i goste.

Marmelada od Mušmule
Za pripremu marmelade, operite meke mušmule i narežite ih na komade. Stavite ih u lonac, prelijte vodom da ogreznu i kuhajte tri sata na laganoj temperaturi. Nakon kuhanja, procijedite plodove kroz gustu krpu i ostavite ih da se cijede preko noći. Nemojte pritiskati sadržaj kako bi marmelada ostala bistra.

Mušmule su svestrane i korisne, a njihova upotreba u prehrani i medicini svjedoči o njihovoj dugogodišnjoj vrijednosti. Iskoristite prednosti ove divlje kruškice i uživajte u njenim mnogobrojnim blagodatima.