Zoran Kalezić bio je uvjeren da je ljubav koju je doživio odigrala presudnu ulogu u njegovoj borbi protiv raka pluća. Bio je podvrgnut operaciji, kemoterapiji i zračenju. Unatoč tome, srce mu je na kraju izdalo, te je preminuo 4. siječnja u 73. godini života, nakon teške borbe s rakom pluća.

Do samog kraja podržavala ga je supruga Irena s kojom se oženio u 67. godini, dok je ona imala 53. Tijekom cijele borbe zadržao je optimističan stav, vjerujući da će u toj borbi pobijediti sve do svog posljednjeg daha.

– Kako mogu istinski doživjeti svoje emocije? Nalazim se usred borbe. Trenutno sam na kemoterapiji u Specijalističkoj klinici za plućne bolesti „Brezovik“ u Nikšiću. Ovi tretmani nude jedini tračak nade za one koji se bore protiv raka pluća; možda mi dopuste da “kupim” dodatne dvije-tri godine života, a vjerujem u medicinu. Zamišljao sam da se moj oporavak događa u mojoj zajednici. Kao folk pjevač i umjetnik, Zoran je svojedobno primijetio, ako moram čekati neizbježno, radije bih da se to dogodi ovdje nego da postanem sluga nekome u inozemstvu.

  • Veza koju je dijelio s Tomom Zdravkovićem bila je neuništiva, a na kraju je prerasla u prijateljstvo obilježeno kumstvom. Nakon što je primio srceparajuću vijest o dijagnozi raka pluća, izrazio je svoje uvjerenje da će se uskoro ponovno sresti sa svojim voljenim prijateljem, kojeg je jako volio.

Dok idem u posjet svom kumu Tommyju, svjestan sam da je naš ponovni susret neminovan, ali postoji nešto što moram riješiti prije toga. Željno iščekujem koncert u Domu sindikata, žudeći da još jednom uronim u melodije koje donose harmoniju svim osjetilima. Moram posljednji put vidjeti izraze lica publike, usrdno je rekao Kalezić, a suze su mu tekle niz lice tijekom nastupa. U uskom društvu bili su Kaleza, Tozovac, Cune, Lepa Lukić, Mika Antić, Zoki Radmilović i, naravno, Silvana. Svaki je umjetnik izgradio izvanrednu karijeru, a njihova veza nikada nije bila zaražena rivalstvom ili ljubomorom; samo se produbila kroz njihovu zajedničku ljubav prema glazbi.

Kao i Toma, Silvana je odigrala ključnu ulogu u pomaganju Kaleziću u početnim fazama njegove karijere, što je dovelo do razvoja snažne veze između njih. Njihovo uvažavanje i poštovanje jedno prema drugome bilo je duboko. Ovoj izuzetnoj ženi, koja je ostavila neizbrisiv trag u narodnoj glazbi, Zoran je posvetio svoju vječnu skladbu „Onoj ženi koje više nema“. Umjetnik je istaknuo kako je stvaranje pjesme ostvareno na izrazito jedinstven način.

Filip, sin proslavljenog pjevača Zorana Kalezića, nije mogao doći na očevu sahranu. Obaveze u Americi onemogućile su mu da se oprosti od svojih roditelja, unatoč njegovoj dubokoj želji da to učini. Vijest o očevoj smrti duboko je pogodila Filipa. Iako je želio biti tamo na sprovodu, različiti običaji u vezi smrti u Americi predstavljali su izazov. Budući da živi u Chicagu, namjerava prvom prilikom otputovati u Crnu Goru kako bi se poklonio na očevom grobu. Izvor blizak obitelji Kalezić otkrio je da je Filip bio u redovitom kontaktu s ocem, koji mu je dao ključnu podršku u mukotrpnoj borbi s nemilosrdnom bolešću koja je naposljetku odnijela Zoranov život.

Filip je na svom Facebook profilu rekao: “Vjerujem da si sada postigao mir s mojim dobrim anđelom. Zahvalan sam ti za sve što si učinio za mene kao otac, a kao umjetnik, održao si integritet svog poziva. nikada nisi odstupio od glazbe i pjesme, niti si se pokolebao u svojoj vjeri; stajao si čvrsto protiv iskušenja pasjih sinova do svojih posljednjih trenutaka. Počivaj u miru, tata.