Stanje kože poznato kao keratosis pilaris, često nazivano i “pureća koža”, prepoznaje se po prisutnosti malih izbočina ili mrlja na različitim dijelovima tijela, poput lica, ramena, bedara, nogu i stražnjice.

Nastanak ovih izbočina izravna je posljedica nakupljanja keratina, proteina koji je prirodno prisutan u koži, unutar folikula dlake. Zanimljivo je da se ovaj problem pogoršava u hladnijim mjesecima i tijekom trudnoće, a vrijedi napomenuti da se ne pojavljuje na dlanovima ili stopalima jer tim područjima nedostaju folikuli dlake. Simptomi koji se obično javljaju uključuju blago crvenilo, svrbež, iritaciju i suhoću kože. Ovo stanje prvenstveno pogađa osobe sa suhom kožom, ekcemima, ihtiozom, kao i žene i mlađe osobe. Primarni uzrok “pureće kože” uvelike je određen genetskim čimbenicima, a nažalost, trenutno ne postoji definitivan lijek za ovo stanje. Međutim, postoji nekoliko dostupnih tretmana koji učinkovito ublažavaju simptome.

Redovito korištenje losiona za piling može učinkovito spriječiti nakupljanje keratina unutar folikula dlake, a uvrštavanje proizvoda obogaćenih shea maslacem i niacinamidom također je pokazalo značajne prednosti. U slučajevima kada su simptomi ozbiljniji, stručnjaci za njegu kože mogu preporučiti prepuštanje tretmanima u toplicama, podvrgavanje kemijskom pilingu ili uključivanje krema s retinolom.

Prije započinjanja bilo koje vrste liječenja nužno je konzultirati se sa zdravstvenim djelatnikom kako bi se smanjio rizik od bilo kakvih nuspojava. Kod kuće pojedinci mogu pokušati ublažiti stanje umirujućim kupkama, pilingom kože i korištenjem hidratantnih losiona, osobito onih koji sadrže mliječnu kiselinu. Nadalje, preporučljivo je suzdržati se od nošenja stežuće odjeće koja može pogoršati iritaciju kože.

BONUS TEKST

Osjećate li umor, letargiju i nedostatak energije nakon buđenja? Možda ove simptome pripisujete pojavi proljetnog umora. Međutim, važno je biti oprezan jer ovi pokazatelji mogu biti znakovi upozorenja na značajniji temeljni problem.

  • Usred raširene rasprave o proljetnom umoru, ključno je biti oprezan i prepoznati da umor može ukazivati na temeljne zdravstvene probleme značajnije prirode. Nedovoljna prehrana, sjedilački način života, komplikacije sa štitnjačom, anemija i kronične bolesti među potencijalnim su čimbenicima koji pridonose vašoj nemilosrdnoj iscrpljenosti.

U slučaju da imate osjećaj umora i osigurate dovoljnu količinu sna, ključno je uzeti u obzir dijabetes kao potencijalni faktor. To je posebno važno za osobe starije od 45 godina, one s prekomjernom težinom ili one s obiteljskom predispozicijom za dijabetes.

Simptomi depresije obuhvaćaju više od samog emocionalnog stresa; mogu se očitovati kao umor i stalni osjećaj umora. Ovo stanje mentalnog zdravlja nadilazi osjećaje tuge i može predstavljati fizičke znakove, uključujući stalnu iscrpljenost, poremećaje u obrascima spavanja i smanjeni apetit.

Kako biste poboljšali svoje opće blagostanje i održali optimalnu razinu energije, preporučljivo je uključiti veću količinu svježih namirnica u svoju prehranu, osobito onih koje obiluju vitaminom C. Osim toga, bitno je dati prednost konzumaciji vitamina B kompleksa i vitamina D, jer igraju vitalnu ulogu u jačanju živčanog sustava i održavanju zdrave energetske ravnoteže. Preporuča se ograničiti unos šećera i prerađene hrane kako biste spriječili nagli val energije praćen brzim padom i osjećajem iscrpljenosti.

Bavljenje tjelovježbom još je jedna opcija koju treba razmotriti. Iako možda nije najprivlačniji izbor, održavanje dosljedne rutine tjelesne aktivnosti ima potencijal uvelike poboljšati vaše emocionalno stanje i potaknuti vašu vitalnost. Preporuka je da svakodnevne šetnje na otvorenom pređu u naviku, pišu Vijesti.me.