Tema koja zanima ne samo dame, već i gospodu dolazi pravo iz Srbije. Historijski gledano muškarci su vodili brigu o porodici, dok su se žene posebno držale odgoja djece i kućnih poslova ostavljajući vrlo malo prostora za bilo kakve vanjske poslove.

Nedavno se dogodila zamjetna promjena u rodnim ulogama, obilježena sve većim brojem muškaraca koji preuzimaju dužnosti kućanskih poslova i pripreme obroka, dok su njihove žene uključene u posao ili druge obveze. U suvremenom društvu postalo je sve tipičnije da oba člana kućanstva zadržavaju zaposlenje.

U značajnom gostovanju u emisiji ugledne srpske televizije, gospođa Milena je istaknula nekoliko uvjerljivih zapažanja. Ustvrdila je da se diskurs oko rodne ravnopravnosti i raspodjele kućanskih obaveza često vodi na neadekvatan način. Ključno je procijeniti je li ova raspodjela uloga pravedna i nepristrana ili postoje razlike između muževa i žena.

Primarni izazov s kojim se parovi suočavaju s ovim poteškoćama je pogoršanje komunikacije. Iako se situacija može činiti jednostavnom, temeljni problem proizlazi iz uporne težnje za ravnopravnošću spolova i sve većeg sudjelovanja žena u područjima u kojima tradicionalno dominiraju muškarci. Fokus je većinom na financijskim napredovanjima muškaraca, dok se žene nerijetko susreću s primjedbama poput: „Ispunila si svoje ambicije, sada ti je bitno da sam zarađuješ, ali nemoj zanemariti svoje obveze kao supruge i majka.

BONUS TEKST

Apiterapija, ključna komponenta prirodne medicine, obuhvaća korištenje pčelinjih proizvoda za liječenje specifičnih zdravstvenih stanja, kao i njihovo uključivanje u svakodnevnu prehranu za promicanje dobrobiti i prevenciju bolesti kod ljudi i životinja. Primjena pčelinjih proizvoda u apiterapiji nadilazi oralnu konzumaciju i uključuje lokalizirane tretmane, kao što su lokalna uporaba meda za pomoć u zacjeljivanju rana koje sporo zacjeljuju, otopine propolisa za suzbijanje gljivičnih infekcija na stopalima i herpesa, terapijska primjena pčelinji otrov za reumatske bolesti i uključivanje matične mliječi u kreme protiv starenja, među ostalim primjerima.

Bitno je naglasiti da pčelinjim proizvodima organizam ne može odoljeti, za razliku od sintetičkih proizvoda. Kompleksan sastav i sinergijski učinci pčelinjih proizvoda čine ih neprocjenjivim u očuvanju zdravlja i liječenju raznih bolesti. Popularnost pripravaka koji sadrže med, pelud, propolis i matičnu mliječ sve je veća zbog njihovog blagotvornog djelovanja na organizam.

Učinkovitost meda kao ljekovite tvari ovisi o kalibru meda i specifičnom biljnom izvoru iz kojeg potječe. Zbog svog osebujnog sastava, med posjeduje vrijedna antimikrobna i antioksidativna svojstva. Štoviše, med služi kao visoko probavljiva hrana koja trenutno nadoknađuje osiromašene razine energije, dok njegova produljena konzumacija pridonosi poboljšanoj fizičkoj izdržljivosti i mentalnoj ravnoteži. Sirovi med i propolis sadrže fitonutrijente koji su pokazali potencijal u prevenciji razvoja raka. Nadalje, kombinirani utjecaj flavonoida prisutnih u medu, propolisu i peludi, kada se koriste zajedno s drugim lijekovima, značajno utječe na prevenciju i liječenje tumora.

Dokazano je da redoviti unos meda povećava prisutnost korisnih antioksidansa u krvotoku, koji imaju antibakterijska svojstva.

  • Tradicionalni lijekovi odavno su prepoznali ljekovita svojstva meda u ublažavanju simptoma gripe i prehlade. Opsežna istraživanja su uvjerljivo pokazala da med služi kao optimalni prirodni zaslađivač za osobe s dijabetesom tipa 2 i povišenim razinama kolesterola.

Ljekovita svojstva meda su višestruka, jer ne samo da pospješuje apsorpciju i učinkovitost lijekova, već i pročišćava organizam eliminirajući štetne tvari. Njegove terapeutske prednosti proširuju se na liječenje različitih stanja, uključujući gastritis, čir na želucu i crijevne infekcije, kao i regulaciju lučenja želučane kiseline i detoksikaciju jetre. Med se također koristi u liječenju ginekoloških problema, ublažavanju jutarnjih mučnina i liječenju respiratornih bolesti kao što su kronični bronhitis, bronhijalna astma, rinitis, alergijski rinitis, faringitis, sinusitis i laringitis. Nadalje, pomaže kod anoreksije ili gubitka apetita, normalizira rad crijeva, ublažava zatvor i pomaže kod hemoroida.