– U nastavku našeg današnjega članka govorićemo o neprirodnim izraslinama na ljudskom tijelu. Jednostavno, nekada niste niti svjesna da obična bubuljica može napraviti i više nego veliki problem….

Dugo je ignorirala tu čudnu stvar na svojoj koži, sve dok se osmogodišnjakinja nije odlučila obratiti dermatologu. Bila je sve veća zabrinutost na njezinim leđima, sigurno. Madeži su česti i općenito bezopasni, ali važno je paziti na bilo kakve promjene u pigmentaciji, obliku ili veličini; takve bi promjene mogle signalizirati nešto zlokobnije što se događa ispod. Madeži su pigmentirane stanične nakupine koje se mogu pojaviti na koži u različitim manifestacijama. Mogu biti ravne ili uzdignute i raznobojne s nijansama smeđe, crvene i ružičaste.

Genetski problemi, cjeloživotno izlaganje suncu ili hormonska neravnoteža doprinose stvaranju i pojavi ovih kožnih nasljeđa. Uobičajeno je da osobe starije od 30 godina primijete nove madeže ili promjene na postojećim. Mogući razvoj raka kože, posebice malignog melanoma, vrlo je bitan kada su madeži u pitanju. Sve promjene na koži i madežima moraju se kontinuirano pratiti. Ponekad benigne izrasline na koži, poput dermatofibroma, mogu poprimiti izgled madeža—što može biti zbunjujuće.

Da biste bili sigurni da je vaša koža dobro, trebali biste redovito pregledavati madeže (u ovom slučaju posebno one koji se nalaze na leđima) ogledalom ili neka druga osoba pomogne. Također, zaštita od sunca je vrlo važna. Pravilna krema za zaštitu od sunca koja pokriva i UVA i UVB štetnosti, zaštitna odjeća i suzdržavanje od izlaska na sunce kada je ono najintenzivnije uvelike doprinose zaštiti vaše kože. Kada njegujete leđa, činite to nježno kako ne biste razljutili madež.

Osim toga, pravilna hidratacija kože ključna je za optimalno zdravlje kože. U slučaju bilo kakve promjene na madežu, poput krvarenja, neravnih rubova ili izgleda asimetrično, savjetuje se posjet dermatologu. Razvoj srodnih bolesti može se spriječiti pravodobnim promatranjem i pažljivim ispitivanjem stanja madeža. Kako bismo održali zdravlje i dobro stanje naše kože, moramo se zaštititi od sunca, redovito hidratizirati kožu te redovito posjećivati ​​stručnjaka.

BONUS TEKST:

Jesu li banane radioaktivne? Zabavna činjenica: Banane su, zapravo, blago radioaktivne. Da ovo niste znali, možda ste upravo pronašli novu brigu! Razlog male radioaktivnosti banana je prisutnost kalija-40, koji je prirodni izotop kalija. Kalij je vrlo važan za ljude jer pomaže u pravilnom funkcioniranju mišića kao i živčanog sustava. Tako su banane postale najpoznatije kao bogat izvor ovog minerala. Slijedi da, budući da sadrže kalij-40, također emitiraju niske razine zračenja. Ta količina je premala da bi nanijela bilo kakvu štetu živim bićima.

Iznenađujuće, banane se koriste kao standard radioaktivnosti, a postoji čak i neformalna jedinica poznata kao Banana Equivalent Dose (BED) koja se koristi za označavanje količine zračenja koju ljudska bića apsorbiraju na dnevnoj bazi. Primjerice, let zrakoplovom na velikim visinama izlaže nas zračenju jednakom onom koje bismo dobili kad bismo pojeli nekoliko desetaka banana. Ne samo banane, već i druge namirnice sadrže prirodnu radioaktivnost, poput krumpira, graha, orašastih plodova i sjemenki suncokreta.

Sva ova hrana sadrži male količine radioaktivnih izotopa. Međutim, kao iu slučaju banana, razina zračenja smatra se trivijalnom i nije štetnom za zdravlje. Ovaj fenomen podsjeća nas koliko je priroda fascinantna i kako smo svakodnevno izloženi raznim prirodnim procesima koje često ne primjećujemo. Iako banane sadrže radioaktivni izotop, zdravstvene dobrobiti povezane s njihovom konzumacijom daleko nadmašuju svaki potencijalni rizik; stoga ih se slobodno može uzeti kao omiljenu poslasticu bez štete.