Jedan od najzdravijih izvora proteina je domaći-mladi sir. Naime, u trgovinama imate da kupite sir, koji je fabrički, a nema toliko kvalitete u sebi, kao onaj što možete da kupite na pijaci od žene koja je sir napravila na selu….

Izvanredan domaći sir koji podsjeća na nadaleko poznati i omiljeni feta sir. Sada ga bez napora možete pripremiti kod kuće koristeći recepte dostupne na portalu souspark. Koje su prednosti pravljenja sira kod kuće? Zdravo: Domaći sir ne sadrži sirilo, tvar za koju neki ljudi misle da može dovesti do probavnih problema. Obiluje bjelančevinama, kalcijem i vitaminima. Osim toga, ne sadrži konzervanse niti umjetne komponente. Možete ga napraviti koristeći visokokvalitetne sastojke koje preferirate. ukus: Sir ima ugodan i blag okus koji možete prilagoditi svojim željama koristeći različite začinske biljke i začine.

Svjež je i bogatog okusa. Cijena: Pravljenje sira kod kuće bez sirila pristupačnije je od kupovine u trgovini. Možete ga izraditi u malim količinama prema vašim zahtjevima. Za početak prvog recepta prikupite sljedeće sastojke: 2 litre mlijeka, 1,5 do 2 žlice soli, 400 grama kiselog vrhnja i 6 jaja. Način spremanja: Posudu s mlijekom posoliti i promiješati. Zatim zakuhajte. Ako više volite sir s manje soli, slobodno preskočite sol. Nakon toga možete dodati sol po želji. Umutiti jaja.

Kad mlijeko zavrije, umiješajte kockice jaja zajedno s vrhnjem. Dobro promiješajte da se jaja ne zgrušaju. Ostavite da se kuha otprilike 5 minuta. Trebali biste promatrati stvaranje grudica i odvajanje sirutke. Stavite više slojeva gaze preko cjedila. Prenesite tvar u njega. Procijedite, a zatim ravnomjerno pritiskajte dok cijedite. Stavite gazu preko vrha i pritisnite. Nakon što se sir potpuno ohladi, izvažite ga i spremite u hladnjak.

Da biste dobili mekši sir, vrhnje zamijenite s 200 grama kefira. Ovom metodom dobiva se jeftin domaći sir s octom koji se može usporediti sa sirom kupljenim u trgovini. Potreban: 1 litra punomasnog, homogeniziranog mlijeka, 100 ml bilo koje vrste octa (poput bijelog, vinskog ili jabučnog octa), 1/2 žličice soli i izbor začina poput peršina, vlasca, origana ili bosiljak. Način pripreme: Započnite tako što ćete mlijeko uliti u posudu i zagrijati ga na otprilike 80°C, pazeći da ne zakipi. Zatim pomiješajte ocat s malom količinom hladne vode i umiješajte ga u mlijeko.

Zagrijte mlijeko uz stalno miješanje dok se gruš ne odvoji od sirutke, što bi trebalo trajati oko 5 do 10 minuta. Nakon toga skinite tavu s vatre i ostavite da odstoji 10 minuta. Zatim obložite cjedilo gazom i ocijedite preostalu tekućinu. Stavite ostatak materijala u gazu i ostavite da se ocijedi u cjedilu postavljenom iznad zdjele otprilike 30 minuta. Nakon što se ocijedi, izvadite sir iz gaze i oblikujte ga u željeni oblik. Prebacite sir u posudu napunjenu posoljenom sirutkom, koristeći oko 2 žlice soli na svaku litru vode, i ostavite da odstoji 12 sati. Izvadite sir iz sirutke, osušite ga i ostavite u hladnjaku da odleži otprilike 2 do 3 tjedna.

Savjet: Kako biste ubrzali proces odvodnjavanja, možete staviti talog iznad posude obložene gazom. Dodatno, sir se može aromatizirati raznim biljem, začinima ili sušenim rajčicama. Kako sir sazrijeva, dobiva čvršću teksturu i jači okus. Dok je domaći sir napravljen bez sirila i ukusan i hranjiv, nedostajat će mu ista konzistencija koju ima sir koji koristi sirilo. Uživajte u svom iskustvu!