Mnoge žene imaju naviku da navečer idu u krevet sa mokrom kosom. Jednostavno, mnoge imaju jako dugu kosu za koju treba dosta vremena da se osuši tako da se većina odluči otići na spavanje prije nego što potpuno osuši kosu.

Uobičajeno je naići na savjete koji upozoravaju da ne izlazite vani s mokrom kosom, osobito po hladnom vremenu. Osim toga, možda ste bili obaviješteni da spavanje s vlažnom kosom nije mudro. Jesu li ove opomene značajne?

Otkriveno je da te pripovijesti nisu samo zastarjele i prazne priče. Doktorica Branislava Ilić, specijalistica obiteljske medicine, pojasnila je različite razloge zašto je ova pojava štetna, prenose 24 sata i n1info.hr.

Većina pojedinaca pazi na ova upozorenja, često ne shvaćajući u potpunosti njihov temeljni značaj, i potom ih prenose svojim potomcima.

Često se navodi da treba izbjegavati ostavljati kosu vlažnom dulje vrijeme ili izlaziti vani s mokrom kosom, osobito u hladnijim uvjetima, zbog uvjerenja da to može dovesti do prehlade. Kada govorimo o prehladi, gripi, sinusitisu i drugim upalnim bolestima povezanim s mokrom kosom, ključno je naglasiti da se upala ne može pojaviti bez temeljnog uzroka. Stoga, bakterija, virus ili gljivica moraju biti prisutni da potaknu upalu. Ako je okolina u kojoj se patogen razvija topla i vlažna, to stvara povoljne uvjete za napredovanje bolesti. Mokra kosa doista olakšava ovo okruženje, objašnjava dr. Čilić.

Rizici povezani s mokrom kosom nadilaze puki izlazak van; nastaju i kad se spava s vlažnom kosom.

Dr. Čilić naznačio je da postoji povećani rizik od gljivičnih infekcija koje zahvaćaju vlasište, osobito kada se osobe povuku na noć s mokrom kosom. Vlaga iz mokre kose infiltrira se u jastuk zajedno s otpadnim stanicama vlasišta, čime se stvara pogodno okruženje za razmnožavanje gljivica Malassezia, koje uspijevaju u vlažnim uvjetima. Ova situacija može rezultirati svrbežom vlasišta, osobito kod onih koji pate od seboroičnog dermatitisa vlasišta, gdje dolazi do pojačanog lučenja lojnih žlijezda. Osim toga, postoji i mogućnost razvoja plijesni, što je nepoželjno za zdravlje kose.

  • Nadalje, u hladnijim vanjskim uvjetima, izložena koža i kosa brže gube tjelesnu toplinu, što rezultira smanjenjem ukupne tjelesne temperature. To može dovesti do neugodnosti, pogotovo ako nemamo povišenu tjelesnu temperaturu. Posljedično, mokri dijelovi tijela mogu se rashladiti i negativno utjecati na rad imunološkog sustava, objasnio je liječnik.

U raspravama o estetici, preporučljivo je izbjegavati spavanje s mokrom kosom, jer ova praksa može dovesti do povećanog zapetljavanja i lomljivosti u usporedbi sa suhom kosom. Takva stanja mogu dovesti do značajnog gubitka kose, što u konačnici smanjuje gustoću kose. Dr. Čilić zaključuje da se navedena razmatranja razlikuju među pojedincima, na što utječu čimbenici poput različitosti, osobnih navika, dobi, imuniteta i kvalitete kose.